Motorizmus

Ford zaznamenal v 2. kvartáli obrovskú stratu 8,7 miliardy USD

Krízou zmietaná automobilka Ford Motor zaznamenala v 2. kvartáli kvôli vysokým odpisom enormnú stratu 8,7 miliardy USD (167,7 miliardy Sk) alebo 3,88 USD na akciu. Druhý najväčší americký výrobca áut chce modernizovať svoju produktovú paletu smerom k úsporným vozidlám a plánuje ďalšie masívne úspory.
 

Bez jednorazových nákladov vo výške 8 miliárd USD v súvislosti so znížením hodnoty severoamerických závodov a aktív divízie Ford Motor Credit strata na akciu dosiahla 62 centov. Strata bola podstatne vyššia, ako očakávali analytici. V rovnakom období vlani Ford ešte dokázal zarobiť 750 miliónov USD alebo 31 centov na akciu. Tržby počas trojmesačného obdobia skončeného 30. júna medziročne klesli viac ako o 6 % na 41,5 miliardy USD.
Šéf koncernu Alan Mulally len prednedávnom priznal, že sa Fordu nepodarí splniť cieľ vrátiť sa do zóny zisku už v budúcom roku. Koncern zaznamenal v 1. kvartáli prekvapivý zisk, ale neskôr varoval, že prudká zmena štruktúry dopytu kvôli vysokým cenám motorových palív bude mať výrazný negatívny vplyv na jeho výsledky.
Z hľadiska celosvetového obratu Ford ďalej stráca a nemecký Volkswagen ho ešte tento rok predbehne na pozícii tretej najväčšej svetovej automobilky z hľadiska počtu predaných áut.
Ford uviedol, že tri závody, v ktorých sa vyrábajú úžitkové vozidlá, premení a začne v nich produkovať malé úsporné autá, keďže vysoké ceny benzínu výrazne znížili predaj áut s vysokou spotrebou.

Zdroj: TASR

Prečítajte si aj

Back to top button