Letecká doprava

Z Košíc sa nelieta už takmer tri mesiace

Letisko Košice prišlo o 90 000 cestujúcich a naďalej je v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu uzatvorené.

„Od 13. marca do tohto týždňa sa na ňom neuskutočnili žiadne civilné, repatriačné ani nákladné lety, každý týždeň Letisko Košice prichádza o 75 letov, čiže za posledné tri mesiace prišlo o takmer 900 letov a približne 90 000 cestujúcich,“ uviedla hovorkyňa letiska Karolína Linhartová.

Aktuálne je do 11. júna zakázaná prevádzka civilných letov z a do zahraničia s výnimkou lietadiel s kapacitou do 20 cestujúcich s prechodným alebo trvalým pobytom na území SR v rámci nepravidelnej obchodnej leteckej dopravy. Výnimka sa vzťahuje na osem krajín, a to Maďarsko, Poľsko, ČR, Rakúsko, Slovinsko, Chorvátsko, Nemecko a Švajčiarsko. Podľa Linhartovej dopyt po takýchto letoch momentálne nie je, preto je košické letisko naďalej uzatvorené.

Letisko Košice zamestnáva takmer 150 ľudí na plný pracovný úväzok, z ktorých aktuálne drvivá väčšina nepracuje a vykonávajú sa len nevyhnutné činnosti. Využívaná je pritom aj pomoc štátu na riešenie následkov pandémie nového koronavírusu.

„Letisko Košice prijíma kompenzácie od štátu vo forme prvej pomoci pre zamestnancov, podnikateľov a živnostníkov, aby bola udržaná zamestnanosť v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie núdzového stavu alebo výnimočného stavu v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19,“ potvrdila Linhartová.

Zákaz civilných letov na slovenské letiská nariadil ústredný krízový štáb, formálne toto nariadenie predlžuje rezort dopravy každých 14 dní. Zákaz aktuálne platí do 11. júna.

Tento rok začalo Letisko Košice s ponukou piatich celoročných pravidelných destinácií – Viedeň, Praha, Varšava, Londýn Luton a Düsseldorf, od apríla malo pribudnúť spojenie na Londýn Stansted. K prevádzkovateľom týchto letov patria spoločnosti Austrian Airlines, České aerolínie, LOT Poľské aerolínie, Wizz Air, Eurowings a Ryanair.

V spolupráci
TASR
Zdroj
transport.sk

Prečítajte si aj

Back to top button