Letecká doprava

Saudské aerolínie Saudia plánujú kúpiť od Airbusu a Boeingu 70 lietadiel

Štátna letecká spoločnosť zo Saudskej Arábie Saudi Arabian Airlines (Saudia) plánuje objednávku na 70 lietadiel od Airbusu a Boeingu. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na saudské médiá.

Podľa nich Saudia rokuje s miestnymi bankami s cieľom získať úver v prepočte za 3,1 miliardy USD (2,56 miliardy eur), ktorý by jej pomohol zafinancovať objednávku na úzkotrupé lietadlá A321 od Airbusu a širokotrupé lietadlá 777 a 787 Dreamliner od Boeingu. Koľko lietadiel plánuje firma kúpiť od európskeho a koľko od amerického výrobcu, mediálne zdroje neuviedli.

Zdroj z bankového sektora pre agentúru Reuters plány leteckej spoločnosti nepriamo potvrdil. Ako uviedol, Saudia sa obrátila na finančné trhy, aby získala peniaze potrebné na čiastočné financovanie nákupu približne 70 lietadiel. V súčasnosti aerolínie využívajú 144 lietadiel, medzi ktoré patria aj typy strojov, o ktoré má záujem. Podľa Reuters získala letecká spoločnosť v rokoch 2019 a 2020 od vlády pomoc v hodnote minimálne 7 miliárd USD vo forme priamych platieb a inej podpory. Firma už skôr zápasila so stratami a v minulom roku ju navyše poškodila pandémia nového koronavírusu.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button