Elektromobilita

Chystáte sa na lyžovačku do Tatier alebo do Rakúska? Je to možné aj s elektromobilom

Blížiace sa zimné obdobie je pre mnohých Slovákov sezónou zimných športov, predovšetkým lyžovačiek. Atraktívnou možnosťou sú slovenské hory, poľské Tatry, rakúske alebo talianske Alpy.

Na rodinnú dovolenku tohto druhu sa väčšina Slovákov vydáva autom. Je to celkom bežné, ale je možné absolvovať takúto cestu elektromobilom bez výraznejších komplikácií? Premýšľali ste, ako si viete naplánovať trasu čo najlepšie? O výhodách a úskaliach elektrických vozidiel sa už veľa povedalo aj napísalo. Je jasné, že v boji proti klimatickým zmenám a globálnemu otepľovaniu bude jednoznačne uprednostňovaný práve tento pohon, napríklad zo strany Európskej únie.

Elektromobily by mali v nasledujúcich rokoch postupne nahradiť autá s „konvenčnými“ spaľovacími motormi, čo je uvedené napríklad aj v balíku Fit for 55, ktorý nedávno schválila a predložila Európska komisia. Cieľom do roku 2030 je znížiť emisie skleníkových plynov o 55 % v porovnaní s rokom 1990. A od roku 2035 už nové autá nebudú môcť vypúšťať žiaden oxid uhličitý, čo ešte viac podporí rozvoj elektromobility.

Zámery verzus realita

Plány a ciele sú jedna vec, realita druhá, hovorí si určite mnoho slovenských občanov, ktorí sú spravidla skeptickí voči novým veciam. Prevláda všeobecný názor, že v krajine nie je dostatok nabíjacích staníc a infraštruktúra pre elektromobilitu je všeobecne nedostatočná. Žiaľ, je to do veľkej miery pravda, aspoň čo sa týka situácie na Slovensku.

Faktom je, že najmä na západ od našich hraníc je uvedená infraštruktúra vrátane počtu nabíjacích staníc na oveľa vyššej úrovni. Podľa aktuálnych informácií je v Európe najviac nabíjacích staníc v Holandsku, Francúzsku a Nemecku. Na tieto tri krajiny pripadá 70 percent všetkých nabíjacích staníc v Európe, v susednej Českej republike je to aktuálne pol percenta.

Táto infraštruktúra sa však postupne rozširuje aj na Slovensku – v súčasnosti je motoristom k dispozícii vyše 200 tzv. rýchlonabíjačiek typu DC a približne 600 štandardných staníc typu AC, pričom do pol roka by malo pribudnúť ďalších 198 štandardných AC staníc a 43 tzv. rýchlonabíjacích DC bodov . V Rakúsku je aktuálne k dispozícii viac ako 8 600 verejne prístupných nabíjacích bodov a Taliansko sa môže pochváliť 23 247 nabíjacími bodmi.

Ak cestujete elektromobilom na dlhší čas, naplánujte si trasu vopred s potrebnými zastávkami na nabíjacích staniciach.

Cesta bez emisií

Takáto cesta elektromobilom do cieľa na Slovensku alebo v zahraničí môže mať lákavý punc priekopníctva. A dokonca aj pre vaše deti, ktoré takéto „ekologické dobrodružstvo“ ocenia. Najmä ak už digitálne technológie považujú za samozrejmosť. „Chápu, že rovnako ako mobilný telefón, notebook alebo tablet, aj elektromobil treba nabíjať a berú to ako nevyhnutný atribút,“ hovorí napríklad David Nurkovič zo spoločnosti Eurowag o svojich synoch vo veku 10 a 13 rokov, ktorí pred niekoľkými týždňami absolvovali s rodinou niekoľkodňový výlet v elektromobile Volkswagen ID.3.

Presvedčivo sa ukázalo, že podobnú trasu možno bez problémov absolvovať aj v domácich podmienkach, hoci aj teraz v zimnom období. Cestovanie elektromobilom v zime je už úplne na inej úrovni, než tomu bolo napríklad pred 5 rokmi. Cestujúci môžu mať vďaka tepelným čerpadlám komfort aj počas zimnej jazdy. Inovácie v oblasti tepelného manažmentu prispievajú k maximálnemu dojazdu pri nízkych teplotách, a tak vodiči elektromobilov s tepelným čerpadlom môžu vyhrievať interiér vozidla bez významnejších dopadov na dojazd auta.

Ak cestujete elektromobilom na dlhší čas, oplatí sa vopred naplánovať si trasu a zohľadniť potrebné zastávky na nabíjacích staniciach. Existujú navigačné aplikácie s mapami týchto staníc, napríklad na stránke maps.sygic.com, ktorá geograficky pokrýva najmä Európu. A samozrejme, existujú pokročilé technologické webové riešenia a mobilné aplikácie, ktoré môžu vodičovi pomôcť s plánovaním cesty aj s ďalšími otázkami, najmä tými, ktoré sa týkajú optimálneho nabíjania batérie vozidla, ktorého čas sa môže v zimnom období o čosi predĺžiť. Používateľ môže napríklad na svojom smartfóne vidieť informácie o stave batérie v reálnom čase a dostávať rôzne oznámenia a upozornenia o nabíjaní.

Všetky tieto možnosti v rámci príslušného digitálneho „ekosystému“ potom výrazne pomôžu tým, ktorí sa rozhodnú pre podobnú domácu alebo zahraničnú dovolenku, t. j. zabezpečiť, aby všetko prebehlo bezchybne. Bez ohľadu na to, či jazdia vlastným, prenajatým alebo firemným vozidlom.

Existujú pokročilé technologické webové riešenia a mobilné aplikácie, ktoré môžu vodičovi pomôcť s plánovaním cesty elektromobilom

Zdroj
transport.sk
Editor
TS

Prečítajte si aj

Back to top button