Cestná doprava

Štrajk prerušený, košická MHD od polnoci premáva

Štrajk prerušený, košická MHD od polnoci premáva. Vedenie DPMK a poslanci mesta sa dohodli. Košická mestská hromadná doprava (MHD) od polnoci premáva tak, ako pred utorkovým ostrým štrajkom. Za odborárov to pri Dopravnom podniku mesta Košice (DPMK) uviedla Andrea Vindišová.

„Ostrý štrajk od polnoci prerušujeme,“ uviedla. Potvrdila, že cestujúca verejnosť tak v stredu (15. 2.) bude mať k dispozícii autobusy a električky MHD. „Doprava od 15. februára 00.00 premáva v pôvodnom režime, to znamená autobusy v prázdninovom režime, električky v režime pracovné dni,“ informuje v súvislosti s pozastavením štrajku DPMK na sociálnej sieti.

Odborári avizovali, že po utorkovom vyhlásení, na ktorom sa popoludní dohodlo vedenie DPMK a niektorí mestskí poslanci, ich čaká ešte rokovanie s vedením DPMK a zasadnutie štrajkových výborov. Odborári o výsledkoch rokovania s DPMK zatiaľ neinformovali. Dohoda medzi DPMK a poslancami súvisela s rozpočtom mesta na rok 2023, ktorým sa má mestské zastupiteľstvo (MsZ) zaoberať v marci.

DPMK žiadal na dofinancovanie zo strany mesta namiesto 26 miliónov eur sumu 36 miliónov eur. Na základe dohody by to malo byť minimálne 30 miliónov eur. Táto suma sa má aktualizovať po pripravovanej zmene grafikonu a optimalizovaní linkového vedenia. Spoločné vyhlásenie tiež zahŕňa 15-percentné zvýšenie tarifných miezd či predloženie úpravy taríf.

Štrajk prerušený, košická MHD od polnoci premáva

Odborári uviedli, že dostali garanciu zachovania pracovných miest, no s výsledkom rokovania spokojní nie sú, keďže ich požiadavky sa nenaplnili v plnom rozsahu. Podľa generálneho riaditeľa DPMK Vladimíra Padyšáka je uvedená dohoda východiskom k ďalšiemu kolektívnemu vyjednávaniu. Mesto Košice uviedlo, že s dohodnutým kompromisným návrhom súhlasí. Pripomenulo, že o rozpočte budú rozhodovať poslanci MsZ.

Odborári pri DPMK vyhlásili na utorok ostrý štrajk, do ktorého sa zapojili takmer všetci vodiči aj ďalší zamestnanci DPMK. Štrajk paralyzoval košickú MHD. Okrem vybraných spojov do nemocníc, oceliarní či školských spojov pre telesne a mentálne postihnuté deti nepremávali takmer žiadne autobusy MHD ani električky. Odborári žiadali dofinancovanie DPMK zo strany mesta, udržanie pracovných miest či zvýšenie platov.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button