Cestná doprava

R2 medzi Mýtnou a Tomášovcami je otvorená

R2 medzi Mýtnou a Tomášovcami je otvorená. Motoristi už môžu využívať nový úsek R2 medzi Mýtnou a Tomášovcami.

Motoristi už môžu využívať novovybudovaný úsek rýchlostnej cesty R2 medzi obcami Mýtna a Tomášovce v okrese Lučenec. Rýchlostnú cestu s dĺžkou 13,5 kilometra slávnostne otvorili v pondelok. Novootvorená R2 je pre autá do 3,5 tony spoplatnená diaľničnou známkou, pre nákladné vozidlá by mala byť od januára spoplatnená mýtom. Informovala o tom hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Eva Žgravčáková.

S výstavbou rýchlostnej cesty v Novohrade sa začalo v roku 2019, zhotoviteľom stavby bolo združenie spoločností Metrostav a Hochtief. Zmluvná cena za dielo predstavovala približne 128 miliónov eur, stavba nakoniec stála približne o osem miliónov eur viac. Výstavba rýchlostnej cesty sa oproti pôvodne plánovanému termínu predĺžila približne o rok a pol.

R2 medzi Mýtnou a Tomášovcami je otvorená

„Kľúčovým dôvodom, prečo stavba meškala, bola zmena projektu preložiek inžinierskych sietí. Svoje oneskorenie spôsobila aj pandémia, nedostatok pracovníkov a materiálov. Posledným najčerstvejším vplyvom bol konflikt na Ukrajine, ktorý spôsobil rast cien stavebných materiálov a ich nedostatok,“ skonštatoval dočasne poverený minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

Úsek R2 medzi Mýtnou a Tomášovcami meria 13,5 kilometra a tvorí ho 11 mostov v celkovej dĺžke 1660 metrov. Súčasťou stavby je tiež šesť protihlukových stien či vyše 24 kilometrov oplotenia. Úsek bude nadväzovať na deväťkilometrový úsek R2 Kriváň – Mýtna, ktorý je aktuálne vo výstavbe. „Keď všetko dobre pôjde, v januári 2025 by sme ho mohli dávať do prevádzky,“ uviedol generálny riaditeľ NDS Vladimír Jacko.

Rýchlostná cesta R2 je vedená v údolí Krivánskeho potoka a jej súčasťou bude päť kilometrov dlhá mostná estakáda. Po dokončení úseku medzi Kriváňom a Mýtnou získajú motoristi s výnimkou úseku Zvolen, západ – Zvolen, východ súvislé diaľničné spojenie z Bratislavy po Lučenec.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASRFoto: ww-w.ndsas.sk

Prečítajte si aj

Back to top button