Cestná doprava

Obyvatelia Ukrajiny majú v Prešovskom, Bratislavskom a Trnavskom kraji bezplatnú prímestskú autobusovú dopravu

Obyvatelia Ukrajiny majú s okamžitou platnosťou bezplatnú prímestskú autobusovú dopravu v Bratislavskom kraji. Oznámil to predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba s tým, že sa Ukrajincom stačí preukázať pasom či občianskym preukazom.

BSK sa tak pripája k iniciatíve ministerstva dopravy, ktorá má pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcimi pred vojnovým konfliktom znížiť náklady na život za hranicami. „Verím, že táto iniciatíva sa rýchlo rozšíri na celé územie Slovenska,“ uviedol Droba. Zároveň oznámil, že BSK je pripravený pomôcť a poskytnúť dočasné ubytovanie a sprostredkovať humanitárnu i finančnú pomoc.

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) poskytuje od piatka bezplatné cestovanie prímestskou autobusovou dopravou pre občanov Ukrajiny. Zároveň pripravuje ubytovacie kapacity na prichýlenie vojnových utečencov.

„Platí to na linkách všetkých našich zmluvných dopravcov, teda ARRIVA Trnava, SAD Dunajská Streda a SKAND Skalica. Zároveň sa pripravujeme na poskytnutie ubytovania ľuďom, ktorí utekajú pred bezprecedentnou agresiou vedenia Kremľa. Očakávame totiž, že za Ukrajincami, pracujúcimi v našom regióne, začnú prichádzať ich rodinní príslušníci,“ uviedol predseda TTSK Jozef Viskupič.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v piatok (25. 2.) s okamžitou platnosťou zaviedla na pokyn ministra dopravy Andreja Doležala (nominant Sme rodina) vo všetkých vlakoch vrátane InterCity bezplatnú prepravu pre občanov Ukrajiny, ktorí sa preukážu platným pasom.

Aj Prešovský samosprávny kraj (PSK) od soboty až do odvolania zabezpečí bezplatnú prepravu ukrajinských občanov smerujúcich na Slovensko. Týka sa to všetkých spojov zmluvných dopravcov kraja – SAD Humenné, SAD Prešov, BUS Karpaty a SAD Poprad, pričom jedinou podmienkou je preukázanie sa ukrajinským štátnym občianstvom. Informoval o tom Úrad PSK.

Kraj bude na dennej báze monitorovať počty cestujúcich v autobusových spojoch na trasách z hraničných priechodov do vnútrozemia Slovenska, aby v prípade potreby okamžite zabezpečil ich adekvátne posilnenie. Nie je tak vylúčené, že z dôvodu posilnenia spojení pre potreby vojnových utečencov dôjde k obmedzeniu niektorých pravidelných spojov pre cestujúcu verejnosť.

„Ochrana ľudských životov je pre nás prvoradou prioritou. Týmto gestom solidarity sa pridávame k výzve ministra dopravy týkajúcej sa okamžitého zabezpečenia bezplatnej prepravy vojnových migrantov. Mimoriadna situácia si vyžaduje mimoriadne opatrenia, preto verím, že to s pochopením prijmú aj naši pravidelní cestujúci, ktorých sa krízové opatrenia v prímestskej autobusovej doprave môžu negatívne dotknúť,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button