Logistika a skladovanie

Slovenská pošta pomáha Ukrajine

Slovenská pošta pomáha Ukrajine. Slovenská pošta prepravila vyše 1000 balíkov s humanitárnou pomocou pre Ukrajinu.

Od 23. marca ponúka Slovenská pošta možnosť bezplatne poslať balík s humanitárnou pomocou na konkrétnu adresu na Ukrajinu. Doposiaľ prepravila viac ako 1000 takýchto balíkov s hmotnosťou prevažne 5 kilogramov (kg). Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.

Balík s humanitárnou pomocou na Ukrajinu je podľa hovorkyne možné podať vo všetkých pobočkách Slovenskej pošty na celom Slovensku. Správne zabalené zásielky s maximálnou hmotnosťou 5 kg musia byť viditeľne označené poznámkou „HUMANITARIAN AID“ na adresnej strane balíka. Maximálna hodnota tovaru v zásielke je 50 eur.

Obsahom zásielky môže byť len humanitárna pomoc. Pri podávaní balíka odosielateľ vyplní sprievodku, ktorá je zároveň colným vyhlásením. V nej uvedie, že zásielka je „darček“ a aj jeho hodnotu. Pri podávaní cez elektronický podací hárok odosielateľ zvolí možnosť „v hotovosti“ a „úhrada pri podaji“. Tak zabezpečí bezplatné prijatie balíka na pošte.

Slovenská pošta pomáha Ukrajine

Dorčáková zároveň skonštatovala, že pre mimoriadne obmedzenú leteckú prepravu na Ukrajinu stratili mnohé krajiny prepravné spojenie. Na doručovanie zásielok z krajín z celého sveta na Ukrajinu sa tak aktuálne využívajú dve hlavné prepojenia, cez Slovenskú a Poľskú poštu. „Od začiatku vojny na Ukrajine Slovenská pošta zaznamenala až štvornásobný nárast tranzitujúcich objemov zásielok, preto až dvakrát do týždňa vypravuje nákladné vozidlo s objemom 3,5 tony zásielok,“ dodala.

Pošta tiež poskytuje ubytovanie odídencom z Ukrajiny. Viac ako 30 matiek a detí je ubytovaných v školiacom stredisku Slovenskej pošty. Ďalší štyria Ukrajinci sú ubytovaní v trnavskom ubytovacom zariadení pošty. „V súčasnosti na rôzne druhy pracovného pomeru v súlade so Zákonníkom práce na pošte pracuje už 20 odídencov z Ukrajiny s dočasným útočiskom na Slovensku a ďalšie pracovné pomery prechádzajú nutnou administráciou,“ priblížila Dorčáková.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button