Cestná doprava

Národná diaľničná spoločnosť spúšťa moderný informačný systém

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) spúšťa moderný informačný systém na diaľnici D1 v úseku Trnava – Horná Streda, západná D1 by tak mala byť od 1. februára plynulejšia.

„V oboch jazdných pásoch diaľnice sme na strategických miestach nainštalovali premenné dopravné značky, na ktorých sú znázorňované informácie o hmle, silnom vetre či snežení. Dopravné značenie taktiež poskytne upozornenie o prácach na diaľnici, zníženej rýchlosti, zbiehaní jazdných pruhov a kolónach,“ priblížila hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Napojené je na informačný systém diaľnic, pomocou ktorého dokážu operátori informovať motoristov o aktuálnej dopravnej situácii a v prípade mimoriadnosti budú môcť zabezpečiť odklon dopravy. V rámci modernizácie západnej D1 bolo vybudované nové operátorské pracovisko v Trnave, bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky pomáha udržiavať pod kontrolou 58 kamier. Na úseku pribudlo osem sčítačov dopravy a 14 meteozariadení vyhodnocujúcich aktuálne počasie.

Hlavnou výhodou premenného dopravného značenia je efektívne informovanie vodičov o nehodách, prekážkach na vozovke či prípadných obchádzkach. V prípade havarijných stavov na D1 v úseku Trnava – Senec – Bratislava sú motoristi odkláňaní na rýchlostnú cestu R1 v smere do Nitry a Serede, prípadne na komunikáciu cez Trnavu.
NDS postupne informačný systém diaľnic na západnej D1 inštalovala od 19. novembra 2021.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button