Cestná doprava

Kontroly na nemeckých hraniciach sa predlžujú o 2 týždne

Nemecko predlžuje kontroly na hraniciach s Českou republikou a rakúskym Tirolskom o ďalšie dva týždne. Oznámil to v stredu hovorca Federálneho ministerstva vnútra. Spolkový minister vnútra Horst Seehofer pre denník „Münchner Merkur“ povedal, že dúfa v skoré ukončenie kontrol a vyjadril nádej, že sa tak môže stať ešte v priebehu marca. Vo štvrtok sa Seehofer stretol v Berlíne s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom.

„Dnes sme sa rozhodli predĺžiť hraničné kontroly v oblastiach s mutáciami v Českej republike a Rakúsku,“ povedal Seehofer. Nemecko v polovici februára vyhlásilo Česko, Slovensko a veľkú časť Tirolska za rizikové oblasti nových variantov koronavírusu. Vstup do Nemecka majú povolený vstup iba občania Nemecka a cudzinci s trvalým pobytom resp. povolením na pobyt v Nemecku. Výnimky existujú pre napríklad pre vodičov nákladných vozidiel ale aj pracovníkov dochádzajúcich do práce v určených profesiách, musia však predložiť negatívny test na koronavírus nie starší ako 48 hodín.

O zrušenie kontrol napríklad žiadali Nemecko spoločným listom nemeckého prezidenta Wolfganga Schäubleho Rakúsko, Česká republika aj Slovensko. Krajiny v liste poukazujú na to, že dôsledky týchto opatrení sú v rozpore so spoločným úsilím zabrániť ďalším hospodárskym stratám z pandémie. V liste apelujú aj na situáciu vo francúzskom regióne Mosela, ktoré bolo taktiež nemeckou vládou označené ako oblasť so zvýšeným výskytom mutácií koronavírusu, no kontroly na hranici medzi francúzskym regiónom a Nemeckom sú náhodné a nie také prísne, ako v prípade Českej republiky a Rakúska.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
DPAFOTO: pxhere.com

Prečítajte si aj

Back to top button