Cestná doprava

Hraničné kontroly by nemali obmedzovať prepravy

Hraničné kontroly by nemali obmedzovať prepravy. Združenie cestných dopravcov SR Česmad Slovakia prijalo so znepokojením informáciu o dočasnom obnovení hraničných kontrol Českej republiky na hraniciach so Slovenskom.

Informoval o tom hovorca združenia Roman Kment s tým, že podobné opatrenia v čase pandémie výrazne obmedzovali plynulú cestnú premávku a komplikovali pracovné podmienky dopravným firmám a výrobným podnikom. „Obmedzenia na hraniciach výrazne prispejú k zhoršeniu podmienok, nielen pre slovenských cestných dopravcov a ich vodičov. Ale vytvoria ďalšie bariéry pre podnikanie a skomplikujú medzinárodnú cestnú dopravu v smere do západnej Európy,“ skonštatoval prezident združenia Pavol Piešťanský.

Hraničné kontroly by nemali obmedzovať prepravy

Česmad vníma dôvody, pre ktoré sa Česká republika rozhodla pristúpiť k obnoveniu kontrol na hraniciach so Slovenskom. Zároveň však apeluje na české a slovenské štátne orgány. Aby vyvinuli maximálne úsilie pre čo najskoršie zrušenie rozhodnutia o dočasnej kontrole na hraniciach. „Na zmiernenie dosahov počas prijatia opatrení navrhujeme zavedenie princípov v podobe tzv. Green Lanes, ktoré výrazne dopomohli k zachovaniu dodávateľských reťazcov aj v období koronakrízy,“ dodal Piešťanský.

Polícia Českej republiky začne od štvrtka (29. 9.) vykonávať kontroly po celej dĺžke štátnej hranice so Slovenskom, a to na 27 bývalých hraničných priechodoch. Tie zahŕňajú 17 cestných priechodov, sedem železničných a tri riečne. Dočasné kontroly sa zatiaľ zavedú na desať dní.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button