Cestná doprava

ČSAD Invest Logistics tri týždne testovala LNG ťahač

Logistická a prepravná spoločnosť ČSAD Invest Logistics testovala vo svojej prevádzke pre spoločnosť dm drogerie markt nákladné vozidlo s pohonom na skvapalnený zemný plyn (LNG). pre obchodný reťazec dm drogerie markt.

Trojtýždňový test ťahača IVECO Stralis NP prebiehal na trase Bratislava – Senec. Súprava jazdila na tejto trase päťkrát denne s priemerným nákladom 15 ton. Test mal ukázať ekologický prínos pohonu LNG ale aj porovnanie nákladov na prevádzku s vozidlom tej istej kategórie, ktoré je poháňané naftou.

„Test dopadol dobre. Potvrdilo sa očakávané menšie zaťaženie životného prostredia vzhľadom na menšie množstvo emisií CO2 pri nasadení plynového pohonu. Čo sa týka prevádzkových nákladov, boli na porovnateľnej úrovni ako pri vozidle na motorovú naftu, ktorá je momentálne v prevádzke na tejto trase,“ hovorí Richard Lamper, Executive manager spoločnosti ČSAD Invest Logistics.

Výhodou vozidla na LNG je najmä jeho ekologický aspekt. „Po stránke finančnej je potrebné ešte počkať, keďže pozitívny efekt sa prejaví hlavne vtedy, keď štát podporí ekologicky rozvíjajúce sa spoločnosti výhodami v oblasti dopravy, predovšetkým po stránke finančných výhod na spotrebnej dani, cestnej dani a dotáciami,“ dodáva Richard Lamper.

Firma ČSAD Invest Logistics však aj tak plánuje vozidlá na LNG časom nasadiť do svojej flotily. „Vidíme potenciál v alternatívnych typoch pohonu, keďže svet sa nemôže už viac zameriavať len na klasické fosílne palivá, ich éra sa pomaly, ale iste končí,“ uzatvára Richard Lamper.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
Tlačová správa

Prečítajte si aj

Back to top button