Cestná doprava

Ďalšia generácia autokarov Setra

Ďalšia generácia autokarov Setra. Setra je triedou TopClass a ComfortClass na špičke komfortných diaľkových autobusov. V rámci septembrového veľtrhu IAA Transportation 2022 mali premiéru zájazdové autobusy Setra TopClass a ComfortClass novej generácie. Prvý z nich zosobňuje všestranný zájazdový autobus pre diaľkovú prepravu. Druhý spája maximálny komfort pasažierov pri cestovaní na dlhé vzdialenosti, individuálny luxus a špičkovú technickú úroveň.

Nové modely TopClass a ComfortClass rozpoznáte na prvý pohľad podľa inovatívneho dizajnu prednej časti. Zvýrazňuje ju kombinácia čierneho predného panelu a strieborných prvkov, preštylizované sú LED reflektory, nové je aj zadné osvetlenie. Predná maska nenápadne ukrýva radarovú technológiu pre asistenčné systémy. Pôvodný jasne viditeľný výrez pre túto techniku je teraz sotva rozpoznateľný. Celkovo však ide o evolúciu, nie revolúciu. Pretože hoci platí, že dizajn má v rodine Setra vždy vysokú prioritu, opatrné zmeny vzhľadu prinášajú aj praktické výhody.

Ešte priestrannejšie

Vo vnútri pôsobí nová generácia modelov TopClass a ComfortClass ešte priestrannejšie a kultivovanejšie, čím zdôrazňuje svoju prémiovú pozíciu. Je to zásluhou vizuálne a technicky prepracovanému interiéru – podlaha má vzhľad dreva, vysokokvalitné sedadlá Setra Voyages Plus, resp. Voyage Ambassador s efektnou kombináciou tkanín na sedadle a operadle sú mimoriadne pohodlné, závesy sú z kvalitného textilu.

Zábavná elektronika je tiež na vysokej úrovni. O prístup na internet sa postará Coach MediaRouter. Relaxovanie zabezpečí nový multimediálny systém Coach InfotainmentSeries s veľkými 21,5-palcovými (voliteľne sklopnými) LCD monitormi s vysokým rozlíšením (1920 x 1080 pixelov) a so špičkovou Full HD kvalitou zobrazenia. Telefóny si cestujúci môžu pripojiť do zásuviek USB medzi sedadlami. Kryty sú modro podsvietené, aby ich cestujúci ľahko našli pri akýchkoľvek svetelných podmienkach.

Odmena pre vodiča

Pracovisko vodiča v novej generácii modelu ComfortClass je vylepšené štartovaním bez kľúča a novou elektronickou parkovacou brzdou. Súčasťou výbavy je multimediálny systém Coach InfotainmentSeries. Vodiča podporuje celý rad bezpečnostných a asistenčných systémov. K dispozícii sú nové, ešte výkonnejšie reflektory s technológiou LED, asistent diaľkových svetiel, vylepšené osvetlenie pri cúvaní a 360-stupňový kamerový systém, ktorý zaručí dokonalý prehľad o celom okolí vozidla a príslušný obraz z vtáčej perspektívy sa prenáša na 10,1-palcový monitor na stĺpiku A. Ergonómia pracoviska vodiča je príkladná, všetky prvky sú prehľadné a logicky rozložené.

Ďalšia generácia autokarov Setra. Ergonómia pracoviska vodiča je príkladná.
Ergonómia pracoviska vodiča je príkladná

Bezpečnosť predovšetkým

Bezpečnostné systémy z produkcie Daimler Buses sú na najvyššej úrovni, vo vývoji bezpečnostných systémov sú technologickým lídrom. Zoznam bezpečnostných systémov obsahuje v prvom rade ABA 5, ktorý rozpoznáva pomaly sa pohybujúce i stojace objekty a pri hroziacej kolízii začne automaticky naplno brzdiť až do zastavenia. Ako prvý asistent núdzového brzdenia na svete pre zájazdové autobusy je schopný spustiť automatické maximálne brzdenie s úplným zastavením pri zistení chodcov v jazdnej dráhe až do rýchlosti vozidla 50 km/h.

V zostave elektronických bezpečnostných prvkov nechýba asistent odbočovania, samozrejmosťou je systém TPM monitorujúci tlak v pneumatikách. Zdokonalený Active Drive Assist 2 predstavuje rozhodujúci krok na ceste k automatizovanej jazde so zájazdovými autobusmi. Ponúka poloautomatický režim (Level 2), ktorý zahŕňa napríklad zrýchľovanie, brzdenie, dodržiavanie odstupu, riadenie, udržiavanie autokaru v jazdnom pruhu a dokonca aj núdzové zastavenie.

Hospodárne šesťvalce

Kompaktný radový šesťvalcový motor OM 470, resp. OM 471 je v ponuke vo výkonových modifikáciách 290 kW (394 k) až 350 kW (476 k). V kombinácii s plnoautomatizovanou prevodovkou GO 250-8 PowerShift a so zadnou nápravou RO 440 zabezpečuje suverénny a hospodárny pohon s nízkymi emisiami. Modely Setra TopClass 500 a ComfortClass 500 so súčiniteľom odporu vzduchu cx = 0,33 majú najlepšiu aerodynamiku vo svojom segmente. K tomu pribudlo automatické zmenšovanie svetlej výšky pri diaľničných rýchlostiach.

Efektívnu prevádzku a úspory paliva ešte väčšmi podporuje najnovšia generácia systému predvídavej stratégie jazdy (PPC). Vylepšený tempomat PPC napríklad na základe uložených máp automaticky zníži rýchlosť pri vjazde do zastavaných oblastí ako aj pred ostrými zákrutami na cestách nižšej kategórie alebo pred kruhovými objazdmi a značkami Stop, resp. Daj prednosť v jazde. Ponuka značky Setra obsahuje šesť všestranných modelov. HD ComfortClass s dĺžkami od 10,465 do 14,495 m, tri luxusné modely zájazdových autobusov HDH TopClass s dĺžkami od 10,465 do 14,165 m a tiež dvojpodlažný S 531 DT s dĺžkou 14 m.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
Viliam Bujna, foto: Setra
Back to top button