Cestná doprava

Cesty a mosty v kritickom stave

Cesty a mosty v kritickom stave. Banskobystrický samosprávny kraj opraví v tomto roku 121 km ciest a zameria sa aj na rekonštrukciu mostov.

Opravy plánuje financovať z vlastného rozpočtu, európskych zdrojov i úveru. Na brífingu v obci Veľká Čalomija v okrese Veľký Krtíš o tom v pondelok informoval predseda BBSK Ján Lunter. Tohtoročnú rekonštrukciu ciest odštartoval BBSK v okrese Veľký Krtíš. V uplynulých mesiacoch tam dokončili opravy štyroch úsekov v dĺžke približne 6,5 km. Ide o úseky Čebovce – Nenince, Veľká Čalomija – spojka, Malý Krtíš – Bušince a Koláre – Kosihy nad Ipľom. Ich oprava stála takmer 660 000 eur.

„Okrem už spomínaných úsekov máme tento rok v okrese Veľký Krtíš v pláne rekonštruovať ďalších desať v celkovej dĺžke vyše 16 kilometrov a v hodnote presahujúcej dva milióny eur,“ povedal Ján Lunter. Ako dodal, do konca minulého roka sa kraju len z vlastných zdrojov podarilo zrekonštruovať už viac ako 600 km ciest II. a III. triedy.

Cesty a mosty Banskobystrického samosprávneho kraja sú v kritickom stave

Na rekonštrukciu 92 úsekov ciest vyčlenil BBSK v tomto roku z vlastného rozpočtu viac ako 14 miliónov eur. Najviac financií pôjde do okresu Rimavská Sobota, kde zrekonštruujú takmer 35 km ciest. Ďalších šesť projektov za viac ako 57 miliónov eur z európskych zdrojov bude BBSK realizovať v rokoch 2022 a 2023. Vďaka týmto prostriedkom sa dočká obnovy 135 kilometrov ciest a 73 mostov.

Na rekonštrukciu mostov v kritickom technickom stave si BBSK zoberie aj úver a to vo výške sedem miliónov eur. Z úverových zdrojov kraj opraví viacero mostov, ktoré podľa ich stavebno-technického stavu zaradili do kategórií “zlý“ a “veľmi zlý stav“ i mosty špecifického konštrukčného typu.

„Takýchto mostov sme dnes identifikovali v správe nášho kraja spolu 155. Rekonštrukcie mostov sú náročné finančne i projekčne. Je k nim však nevyhnutné pristúpiť čo najskôr, aby sme sa vyhli situácii, akú už dnes pozorujeme v ostatných krajoch a kde bolo nevyhnutné viacero mostov úplne uzavrieť,“
vysvetlil podpredseda BBSK Ondrej Lunter s tým, že v tejto chvíli je na rekonštrukciu pripravených 15 konkrétnych mostov v hodnote viac ako tri milióny eur.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button