Cestná doprava

Česká vláda bude musieť doplatiť na mýtny systém pol miliardy

Česko čaká na budúci rok európsky unikát: na mýtny systém, ktorý vznikol preto, aby bolo viac peňazí na budovanie ciest, štát bude musieť doplatiť približne 500 miliónov Kč (611 miliónov Sk).

Na budúci rok má priniesť mýto 3,8 miliardy Kč, ale náklady vzrastú na 4,35 miliardy Kč. Veľká časť z nich pôjde na budovanie telematiky alebo Národného informačného centra v Ostrave, uvádza český denník Lidové noviny v dnešnom vydaní.
Ministerstvo však verí, že výber cestných poplatkov bude vyšší, než sa predpokladá. "Peňazí sa vyberie rovnako ako tento rok, a to približne 6,5 miliardy Kč. Iba väčšia časť z celkového výnosu sa vynaloží na rozširovanie systému," uviedol hovorca ministerstva dopravy Karel Hanzelka.
Budovanie telematiky, čo je napríklad umiestnenie svetelných tabúľ na diaľniciach, podľa Hanzelku zhltne 2,3 miliardy Kč.
Ďalších 1,5 miliardy Kč dostane od štátu spoločnosť Kapsch, budovateľ a prevádzkovateľ mýtneho systému. 
Jiří Petrák z poradenskej spoločnosti Mott&MacDonald upozorňuje, že problémy okolo mýta boli založené už dávno. "Už za obdobia ministra Šimonovského boli problémy, pretože vyhrala ponuka o 10 miliárd Kč drahšia," uviedol.
Petrák poukazuje aj na neprehľadnosť zmlúv s Kapschom. "Bohužiaľ nikto nevie, čo presne zmluva štátu s Kapschom obsahuje, takže sa nedá ani zistiť, do akej miery je pre štát výhodná alebo nie," konštatoval Petrák. Ďalej tvrdí, že "v zmluve neustále dochádza k zmenám. Nedodržujú sa pôvodné dohodnuté body. Nemožno sa preto čudovať, že štát nemá dostatok peňazí na obnovu diaľničnej siete".

zdroj: TASR, foto: internet

Prečítajte si aj

Back to top button