TOP 500 firiem v našom regióne zamestnáva 2,3 mil. ľudí
Najväčšie spoločnosti v regióne strednej a východnej Európy sú naďalej veľmi dôležitými zamestnávateľmi. Len za vlaňajšok zamestnávali spolu viac ako 2,3 milióna ľudí. „Alebo inak povedané: 4,8 % z celkovej pracovnej sily strednej a východnej Európy pracuje pre jednu z TOP 500 firiem,“ konštatuje Ján Čarný, generálny riaditeľ spoločnosti Coface pre Slovenskú republiku a Česko. Spoločnosť pripravila rebríček najväčších firiem strednej a východnej Európy z pohľadu tržieb už po 13. krát.
Ako z neho vyplýva, pandémia poznačila aj nábor zamestnancov. „Celkový počet zamestnancov v regióne sa v roku 2020 znížil len mierne o 1 %. Paradoxne, hoci niektoré firmy boli nútené prepúšťať, iné aj vďaka podporným opatreniam vlád zamestnancov naberali. No celkovo sa dá konštatovať, že najväčšie firmy mali vlani opäť problém zamestnať kvalifikovanú pracovnú silu,“ spresňuje Ján Čarný. Najväčšiu pracovnú silu v regióne poskytli poľské firmy. Najväčším zamestnávateľom sa v krajinách SVE stal sektor nešpecializovaného obchodu, na čele s poľským maloobchodným reťazcom Jeronimo Martins Polska a Poczta Polska zamestnávajúcim 40 tisíc, resp. 47 tisíc ľudí. Z TOP 500 je slovenským najväčším zamestnávateľom Volkswagen Slovakia, ktorý vlani zamestnával 11 473 ľudí, medziročne o 7 % menej.
Horší ako susedia
Práve podporné opatrenia vlád pomohli obmedziť riziko masívneho prepúšťania v jednotlivých krajinách z dôvodu dopadu pandémie na trh práce. „Z regiónu si vlani udržala najnižšiu nezamestnanosť Česká republika, hoci 2,6 % je mierny nárast v porovnaní s rokom 2019 (2,0 %),“ konštatuje Ján Čarný. O niečo vyššiu mieru malo vlani Poľsko s 3,2 %, Maďarsko (4,3 %) a Rumunsko (5,0 %). „Naopak, Slovensko malo spomedzi susedov aj napriek podporným opatreniam stále najvyššiu mieru nezamestnanosti, 6,7 %,“ podotýka Ján Čarný. Bola však nižšia v porovnaní s priemerom EÚ (7,1 %). Najvyššiu mieru nezamestnanosti mali z regiónu SVE už tradične balkánske krajiny.
Slovensko siedme
Faktom však je, že najväčšie firmy sa stále významne podieľajú na zamestnanosti. Najväčší podiel zamestnancov pracujúci pre firmy v TOP 500 regiónu má Litva, až 12,6 %. Za ňou nasleduje Poľsko (7,1 %) a Maďarsko (6,0 %). „Slovensku s 3,4 % patrí siedma priečka,“ spresňuje Ján Čarný. Najviac zamestnancov v regióne poskytuje Poľsko, ktoré má aj najviac obyvateľov. „Takmer 50 % zo všetkých zamestnancov z Top 500 pracuje pre poľské spoločnosti, hoci len 32 % zo všetkých TOP 500 spoločností sú poľské,“ podotýka Ján Čarný. Druhé miesto patrí Maďarsku (11,6 %), pred Rumunskom (8,7 %) a Českom (8,1 %).
V regióne vedie obchod
Jedným z dôvodov vysokého počtu poľských zamestnancov je vysoký podiel poľských maloobchodníkov v rebríčku Top 500. Maloobchodný sektor si tiež vyžaduje výrazne viac zamestnancov. Aj to pomohlo sektoru nešpecializovaného obchodu stať sa za vlaňajšok najsilnejším sektorom z hľadiska zamestnania, keď firmy v TOP 50 zamestnávali spolu pol milióna ľudí (22,9 %). Najsilnejší zástupcovia boli poľský maloobchodný reťazec Jeronimo Martins Polska, ktorý vlani zamestnával 70 000 ľudí a podľa výšky tržieb mu patrí celkové 3. miesto v rebríčku TOP 500, ďalej Poczta Polska so 79 000 a 114. miesto podľa tržieb.
Top trojku uzatvára litovský Vilniaus Prekyba UAB so 46 tisíc zamestnancami a 11. miestom v rebríčku podľa tržieb. Najväčším zamestnávateľom na Slovensku v rámci TOP 500 firiem regiónu je Volkswagen Slovakia, ktorý vlani zamestnával 11 473 ľudí, čo je medziročne o 7 % menej. Automotive je z hľadiska zamestnanosti tretím najsilnejším sektorom v regióne (14,5 %), keď za však vlaňajšok zaznamenal pokles zamestnanosti o 7,3 %, a predbehol ho aj ropný, petrochemický a farmaceutický priemysel (17,2 %). Štvrtým najsilnejším zamestnávateľom v regióne v rámci TOP 500 sú firmy IKT sektora (14,3 %)