Logistika a skladovanie

Šampión v úzkom priestore aj pre ATEX

Šampión v úzkom priestore aj pre ATEX. Vozíky Linde T20-30 sú určené pre bezpečnú prevádzku aj v stiesnených ATEX zónach.

Preprava materiálu v stiesnených priestoroch je pre mnoho spoločností každodennou výzvou. Ak vezmeme do úvahy podmienky ochrany proti výbuchu podľa smernice 2014/34/EÚ (ATEX), manipulácia v úzkych priestoroch je o to komplikovanejšia. Linde Material Handling (Linde MH) ponúka riešenie pre všetky aplikácie v prostredí ATEX a predstavuje vysokovýkonné kompaktné vozíky s vysokou úrovňou prevádzkového komfortu, ktoré možno použiť v stiesnených priestoroch.

Prečítajte si aj

Paletové vozíky Linde T20-30, dostupné aj s plošinkou pre vodičov, sú vhodná alternatíva ku klasickým vysokozdvižným vozíkom. A paletové protizávažové vysokozdvižné vozíky Linde L06-L16 AC EX možno dokonca integrovať do systému riadenia vozového parku Linde connect s kontrolou prístupu a monitorovaním poškodenia.

Vodiči manipulačných vozíkov v chemickom a farmaceutickom priemysle, biotechnologickom a kozmetickom priemysle, potravinárskom a nápojovom priemysle, ako aj v logistike tento problém dobre poznajú. V mnohých výrobných a skladovacích priestoroch s obmedzenými možnosťami ďalšieho rozšírenia je často málo miesta.

Paletový vozík radu Linde T20-30 EX má podvozok široký iba 720 mm a jeho rozmery kopírujú obrys palety

Šampión v úzkom priestore aj pre ATEX

„Pri preprave tovaru, skladovaní a vyskladňovaní sa počíta každý centimeter priestoru. Vodiči potrebujú v týchto podmienkach obzvlášť agilné, ľahko ovládateľné a užívateľsky prívetivé vozíky. Koniec koncov, s nebezpečnými materiálmi sa musí zaobchádzať vždy bezpečne a spoľahlivo,“ zdôrazňuje Elke Karnarski, produktová manažérka Ex-Proof Trucks & Retrofit Solutions. Tu sa preto k slovu dostávajú nové úzke paletové vozíky od Linde MH v nevýbušnom prevedení EX.

Paletové nízkozdvižné vozíky Linde T20-30 EX s nosnosťou 2,0; 2,5 a 3,0 tony presvedčia svojou kompaktnosťou a podvozkom širokým iba 720 mm. Vozíky vždy zostávajú v obryse palety – výsledkom je vynikajúca manévrovateľnosť, ktorú výrazne podporuje elektrické servoriadenie. Vozíky na skladovacie operácie aj na prepravu materiálu na krátke a stredné vzdialenosti v zónach ATEX 1/21 a 2/22. Príslušné opatrenia na ochranu proti výbuchu EX zahŕňajú ochranu proti vznieteniu elektrickými a mechanickými iskrami, nepretržité monitorovanie teploty všetkých príslušných súčastí vozíka a opatrenia na zamedzenie elektrostatického výboja.

Linde L06-L16 AC EX

Kompaktné a ergonomické

Vo verzii Linde T20-25 AP EX so sklopnou plošinou fungujú tieto paletové vozíky ako ergonomické pracovisko na prepravu paliet s tovarom na stredné a dlhé vzdialenosti. Plošina vodiča a zábrany proti pádu sú mäkko polstrované. Plošina je spoľahlivo zaistená v oboch polohách. Čo umožňuje vodičovi stáť pevne a bezpečne na podložke z tlmiacej antistatickej gumy.

Skladacie ochranné zábrany ho držia v obrysoch podvozka vozíka – najlepší predpoklad pre vyššiu produktivitu. Plošina a riadiace oje sa odizolovali pružným uložením od podvozka, čo znižuje vibrácie pociťované vodičom. Vodič má pritom vždy dobrý výhľad na náklad a okolie, a to aj v stiesnených a náročných pracovných prostrediach.

Elektrické riadenie s nízko uloženým ojom zaisťuje predovšetkým komfort obsluhy a bezpečné ovládanie vozíka. Multifunkčný prístrojový displej poskytne informácie o dôležitých parametroch – ako je dátum budúcej údržby alebo stav nabitia batérie.

Aplikácia EX Monitoring od spoločnosti Linde monitoruje všetky faktory dôležité z hľadiska bezpečnosti podľa ATEX, ako je teplota komponentov, izolačný odpor, prevádzkové napätie a opotrebenie určitých súčastí. Operátor dostáva konkrétne odporúčania, aké opatrenia podniknúť, aby sa zaistila bezpečná a spoľahlivá prevádzka EX vozíka vo výbušnom prostredí.

Paletové protizávažové vysokozdvižné vozíky Linde L06-L16 AC EX sú dostupné v štyroch verziách s nosnosťou 0,6; 1,0; 1,2 a 1,6 tony. Vyznačujú sa aj kompaktnou konštrukciou so šírkou iba 890 mm. Vďaka klasickému nosiču vidlíc sú vozíky v úprave pre zónu ATEX 2/22 ideálne na prepravu špeciálnych nákladov, IBC kontajnerov alebo uzavretých paliet v stiesnených priestoroch. Tieto vozíky sú kratšie ako bežný elektrický vysokozdvižný vozík so sediacim vodičom. Sú optimálnou alternatívou pre priestory s potenciálne výbušnou alebo horľavou atmosférou, kde je veľmi málo miesta.

Linde MH paletový vozík T20-30 EX

V spolupráci
transport.sk

Prečítajte si aj

Back to top button