Najväčší logistický hub DSV v Škandinávii prispeje k zníženiu emisií NOx
Koncom minulého roka predstavila logistická spoločnosť DSV riešenie, ktorým chce prispieť k znižovaniu emisií CO2. Špeciálna vrstva povlaku na báze minerálov umiestnená na streche skladov pomáha rozložiť častice NOx. Komplex štyroch skladových budov s celkovou rozlohou 150 000 m2 dostane špeciálny povrch striech s názvom NOXOUT. Prvú budovu dokončili len nedávno.
Plocha jej strechy NOXOUT je 40 000 m2 a dokáže rozložiť 421 120 gramov NOx ročne. Toto množstvo zodpovedá množstvu emisií NOx, ktoré vypustí do ovzdušia nákladné vozidlo s motorom Euro 6 vezúce náklad s hmotnosťou 8 až 13 ton okolo sveta osemnásť krát.
Pokroková technológia
Častice NOx sa rozkladajú vďaka špeciálnemu povlaku oxidu titaničitého, ktorý pôsobí ako katalyzátor keď častice pristanú na streche. Za pomoci slnečného svetla povlak mení častice NOx na nitrát, ktorý je následne zmytý zo strechy keď prší a použitý ako hnojivo pre okolitú pôdu a rastliny.
„Tento nový typ strechy je súčasťou environmentálneho plánu pre nové budovy DSV. Tak ako sa sústredíme na klímu a znižovanie emisií CO2 sa musíme zameriavať aj na životné prostredie a znečistenie ovzdušia. Klíma a životné prostredie musia byť rovnako brané do úvahy pri plánovaní nových budov. S NOXOUT preberáme zodpovednosť za životné prostredie a prispievame k znižovaniu znečistenia ovzdušia z okolitej dopravy,“ povedal Brian Winther Almind, EVP Group Property v spoločnosti DSV.
Čistejší vzduch na ďalších 50 rokov
Keď budú všetky štyri budovy vybavené strešnou technológiou NOXOUT, celková rozloha dosiahne 150 000 m2, vďaka čomu rozloží 1 579 200 gramov častíc NOx ročne. Toto množstvo zodpovedá rovnakému kamiónu, aký sme spomínali vyššie, avšak tento krát pri obídení zeme sedemdesiat krát. Pôjde o najväčšie logistické centrum DSV v Škandinávii a pomôže rozložiť častice NOx na niekoľko ďalších desaťročí.
„NOXOUT dokáže rozkladať častice NOx počas obdobia 50 rokov, čo je predpokladaná životnosť strechy. Pretože je minerál obsiahnutý v bridlici, povlak oxidu titaničitého sa v priebehu času nespotrebuje ani nevymýva. Jedinou vecou, ktorá obmedzuje schopnosť strechy rozkladať častice NOx, je nedostatok slnečného svetla, opadané lístie alebo iné predmety, ktoré bránia tomu, aby častice padli na minerálny povlak strechy,“ vysvetľuje Susanne Højholt, Head of Development v spoločnosti Nordic Waterproofing, ktorá technológiu inštalovala.
Podľa jej slov, keď strecha doslúži a bude ju treba vymeniť, mala by byť spracovaná rovnako ako iné typy asfaltových strešných krytín. Podľa Dánskej agentúry pre ochranu životného prostredia nie je oxid titaničitý nebezpečný. Tento minerál je používaný na mnoho ďalších účelov ako je výroba bielej farby, UV filtrov a opaľovacích krémov v kozmetike, výrobe sladkostí alebo žuvačiek. Ďalšou výhodou je, že strecha má biely povrch a odráža slnečné lúče, čím znižuje teplotu. Preto pomáha počas letných a horúcich dní znižovať energetickú náročnosť budovy.