Logistika a skladovanie

Continental v Brandýse nad Labem zavádza sieť 5G

Continental v Brandýse nad Labem zavádza sieť 5G. Brandýsky závod spoločnosti Continental Automotive, ktorý je lídrom v zavádzaní digitalizácie a automatizácie, vo svojom areáli implementuje privátnu sieť 5G. Jej nasadenie značne urýchli komunikáciu medzi robotmi a uľahčí prevádzku autonómnych vozidiel.

Partnerom na zavádzanie privátnej siete 5G je mobilný operátor T-Mobile. Ten má za úlohu vytvoriť bezpečné homogénne prostredie s výrazne nižšou latenciou a viacerými možnosťami prepojenia zariadení spoločnosti. V rámci novej siete plánuje závod pripojiť celkovo viac ako tisíc zariadení a senzorov. Signál siete, pokrývajúci 5000 m2 výrobnej plochy, zaistí osem prístupových bodov (radio dots).

Závod v Brandýse je ťahúňom v zavádzaní priemyslu 4.0

Bez digitalizácie to nejde

„V našom závode začíname využívať prednosti privátnej siete 5G, pretože vieme, že ide o nevyhnutnú podmienku pri prechode na plne digitálnu firmu v rámci koncepcie priemyslu 4.0. Postupne budeme do tejto siete pripájať ďalšie a ďalšie roboty, senzory a ďalšie prvky tak, aby sme maximálne využili jej prednosti, ktoré nám prinesú vyššiu efektivitu výroby a väčší prehľad o celom výrobnom reťazci a obmedzia odstávky z dôvodu nečakaných porúch zariadenia,“ upresňuje Jakub Hamerník, vedúci tímu Smart Automation.

V Česku získali telekomunikační operátori licencie na prevádzkovanie sietí 5G v roku 2020 a čoskoro začali budovať pilotné projekty a postupne rozširujú pokrytie. Do priemyselného odvetvia prináša sieť 5G veľký potenciál, a to predovšetkým vďaka úplne bezkonkurenčným parametrom nielen s ohľadom na rýchlosť sťahovania a odosielania dát, ale aj vzhľadom na rýchlosť odozvy a šírku pásma či počet pripojených zariadení.

T-Mobile sa dlhodobo špecializuje na privátne siete 5G pre český priemysel aj univerzity a investoval do nich tisíce eur. V spolupráci s univerzitou vznikol aj špeciálny algoritmus na ovládanie robotov, ktorý prináša úsporu energie až 26 %. Pri 125 robotoch to znamená úsporu energie, resp. CO2, až 122 ton ročne.

Ťahúň v zavádzaní priemyslu 4.0

V brandýskom Continentale pokračujú v transformácii s cieľom stať sa modelovým, plne digitálnym závodom. V rámci zavádzania a prevádzky privátnej siete 5G je možné využiť služby operátora podobných sietí, v prípade Continentalu je ním spoločnosť T-Mobile. Ten umiestni vysielače a ďalšie technológie, ktoré naďalej spravuje a udržuje podľa potrieb zákazníka.

„Vybrali sme T-Mobile, pretože potrebujeme spoľahlivého partnera, ktorý zaistí neustály dohľad nad našou sieťou, keďže ide de facto o nervový systém našej firmy. Prakticky všetky nové výrobné zariadenia sú už prepojené v rámci takzvaného internetu vecí (IoT) a nielenže odovzdávajú dáta do firemných informačných systémov, ale mnohokrát už medzi sebou navzájom aj komunikujú,“ vysvetľuje Jakub Hamerník.

Väčšie prepojenie výrobných zariadení, ale aj autonómnych vozidiel pohybujúcich sa po priemyselnom areáli zvýši efektivitu aj bezpečnosť. Vďaka nízkej latencii umožní tamojším zamestnancom tiež dlhodobejšiu prácu v prostredí rozšírenej či virtuálnej reality, ktorú v Continentale v Brandýse nad Labem často využívajú. V praxi to teda môže vyzerať tak, že miestny technik bude spolupracovať s kolegom v inom závode spoločnosti prakticky kdekoľvek na svete. Obdobne poslúži firemná sieť 5G aj na úsporu nákladov a času pri školení pracovníkov či pri prediktívnej údržbe, keď včas zamedzí potenciálnym poruchách a tým predíde aj obmedzeniu štandardnej prevádzky jej výrobných liniek.

Displeje pre automobilky

Korene brandýskeho závodu Continental Automotive siahajú až k národnému podniku PAL. V roku 1998 sa výroba z pôvodných pražských priestorov presunula do novopostavenej budovy v Brandýse nad Labem. V súčasnej dobe je brandýsky závod popredným dodávateľom elektroniky pre široké spektrum výrobcov automobilov po celom svete.

Vo výrobkovom portfóliu nájdeme veľkoformátové displeje, palubné prístroje, multimediálne systémy, ovládacie panely klimatizácií, autorádiá, displeje stredových panelov, vysokovýkonné počítače, ale aj telematiku a connectivity boxy s funkciou eCall. V Brandýse dnes pracuje viac ako 2800 zamestnancov, ktorí ročne vyprodukujú 20,6 milióna výrobkov.

Zdroj
transport.sk
Editor
MŠ, foto: Continental

Prečítajte si aj

Back to top button