Logistika a skladovanie

Čo ste netušili o vysokozdvižných vozíkoch

Paletové, nízkozdvižné či vysokozdvižné vozíky sú absolútne bežnou výbavou obchodov a všetkých skladov. A považujeme ich za samozrejmú súčasť nakladania s akýmkoľvek tovarom. Viete ale, kedy bolo vynájdené prvé takéto zariadenie? Presnú odpoveď na túto otázku nikto nepozná. No oficiálne prvenstvo tohto vynálezu sa pripisuje jednej americkej spoločnosti, ktorá v roku 1917 prišla s prvým strojom, ktorý vyzeral skôr ako traktor a mal len veľmi málo spoločného s manipulačným vozíkom, no jeho hlavnou úlohou bolo prevážať drevené debny.

Svetový rekord 90 ton

Prototyp z Ameriky sa uchytil a postupom času ho už aj iní vynálezcovia vylepšovali. Už v 20. rokoch 20. storočia pridali hydrauliku a zdvíhacie zariadenie. V 30. rokoch zaznamenali boom drevené palety a s nimi aj vozíky. Ich výroba sa enormne zvýšila najmä počas 2. svetovej vojny a vylepšovali sa aj po technickej stránke. Už vtedy dokázali pracovať na jedno dobitie celú osemhodinovú šichtu. Dnešná technika s Li-Ion batériami je taká vyspelá, že sa môže dobíjať kedykoľvek aj počas pracovnej smeny a prestoje tak neohrozia žiadnu prevádzku. Vozíky, aké poznáme dnes, začali firmy produkovať okolo 60. rokov. V roku 1989 bol zaznamenaný svetový rekord, kedy vozík dokázal zdvihnúť 90 ton – zatiaľ nebol prekonaný.

V roku 1949 prichádza značka STILL so svojím STILL EK 2000, prvým elektrickým vozíkom, ktorý bol prelomom na trhu manipulačnej techniky (FOTO: STILL)

Splnia každú požiadavku

V súčasnosti sa po celom svete využívajú milióny manipulačných vozíkov. Napríklad len v roku 2019 sa ich vo svete predalo 1 a pol milióna kusov a čísla naďalej stúpajú. Moderná manipulačná technika má, samozrejme, rôzne veľkosti a parametre, na výber sú rôzne systémy pohonu a experti na ich predaj vedia každému zákazníkovi presne odporučiť, ktorý model je do ich skladovej prevádzky alebo obchodu najvhodnejší.

„Najdôležitejšie je špecifikovať požiadavky na manipulačnú techniku a zadefinovať spôsob použitia či sa jedná o stohovanie, vychystávanie, prepravu, nakladanie alebo vykladanie, prípadne ťahanie, ďalej spôsob obsluhy – sediaca, idúca, stojaca či automatizovaná, a či sa bude využívať v interiéri alebo exteriéri. Vozíky sa líšia tiež pohonom, nosnosťou, výškou zdvihu a mnohými inými vlastnosťami, ktoré sú uspôsobené pre rôzne typy skladov,“ hovorí Martin Gejdoš zo spoločnosti STILL. Najväčšia vymoženosť dnešnej techniky je určite schopnosť pracovať autonómne a digitalizácia, ktorá uľahčí množstvo procesov a dokáže celkovo zefektívniť prácu v skladoch.

Vysokozdvižný vozík – príbuzný pavúka

Zaujímavostí o vozíkoch je ešte mnoho. Napríklad, aj keď sa zdá, že práca s nimi je nebezpečná, majú len nízku nehodovosť – to najmä vďaka ich skvelým bezpečnostným systémom a dobrému zaškoleniu vodičov, ktorí s nimi pracujú. A vedeli ste, že vysokozdvižné vozíky majú príbuzného vo svete zvierat? Je ním pavúk, ktorý rovnako ako vozíky používa na svoj pohyb princíp hydrauliky. Keďže pavúky nemajú kosti, pohybujú sa vďaka hydraulickému tlaku, aký sa používa aj na zdvíhanie vidlíc.

„Rodeo“ vozíkov

„Pikoškou“ o vozíkoch, ktorá koluje na internete, je, že ich zlodeji kradnú veľa ráz preto, aby s ich pomocou mohli ďalej kradnúť bankomatové zariadenia. Trendom sa to stalo najmä v Spojených štátoch amerických. A keď ostaneme v USA, nemôžeme opomenúť ich „rodeo vozíkov“, ktoré každoročne organizujú a je to skutočne parádne predstavenie. Súťaže sa zúčastňujú tí najlepší vodiči manipulačnej techniky a predvádzajú skutočne nevídané kúsky rozdelené v niekoľkých kategóriách ako balansovanie (napríklad jazda po dráhe s loptou na lyžiciach), prekážkové dráhy či vysokozdvižný bowling alebo basketbal, ktorý treba vidieť na vlastné oči.

Zdroj
transport.sk
Editor
TS STILL

Prečítajte si aj

Back to top button