Automatizácia nie je produkt, je to služba
Automatizácia nie je produkt, je to služba. Každý môže automatizovať – toto bolo hlavné motto, ktoré mnohokrát zaznelo počas prezentácie značky STILL v Kompetenčnom centre pre automatizované riešenia skupiny KION v Antverpách. Nemecký výrobca nám predstavil svoje kompletné portfólio v oblasti automatizácie a zároveň zmenil náš pohľad na niektoré zažité mýty.
Kompetenčné centrum pre automatizáciu bolo otvorené na jeseň minulého roka. Viac ako 400 špecialistov tu má na starosti vývoj a testovanie automatizovaných zákazníckych riešení pre trhy EMEA za celú skupinu KION.

Prečo sa automatizuje?
Automatizácia je v súčasnosti veľmi často diskutovanou témou a jej budúci prínos pre interný tok materiálu, ako je zvýšenie produktivity, efektivity a spoľahlivosti procesov, je nepopierateľný. Zákazníci dnes hľadajú škálovateľnosť procesov, pretože ich objemy sa môžu výrazne líšiť. Potrebujú riešenia, ktoré zvládnu pokryť špičkové obdobia aj obdobie nižšieho vyťaženia bez toho, aby sa zvýšili prevádzkové náklady. Dôležitou požiadavkou je tiež možnosť využívať autonómne vozíky vo viacerých skladoch, kde dochádza k častým zmenám v pohybe tovaru.
Podľa veľkého prieskumu denníka Handelsblatt medzi 700 firmami v Európe 70 % z nich chce investovať do nejakej formy automatizácie. Avšak aj veľká časť z nich má stále určité obavy voči novým technológiám.

Automatizácia nie je produkt, je to služba


„Hlavnými prekážkami väčšieho rozšírenia automatizácie sú stále pretrvávajúce mýty o vysokých vstupných bariérach, vysokých nákladoch, zložitom ovládaní či nedostatočnej podpore. Tieto faktory často bránia najmä menším firmám, aby sa na automatizáciu pozerali ako na aktuálnu tému pre inováciu. Pritom za správnych podmienok a s vhodným partnerom dnes môže automatizovať akákoľvek firma,“ začal celú akciu Florian Heydenreich, výkonný riaditeľ spoločnosti STILL.
Pozrime sa na tie najčastejšie mýty podrobnejšie.
Mýtus č. 1
Do automatizácie sa musia na začiatku investovať obrovské peniaze, hodí sa len pre veľké firmy a nasadiť sa dá len v špeciálne navrhnutých skladoch alebo v nových budovách.
Jedným z najčastejších mýtov je, že automatizácia je príliš drahá a použiteľná iba v novo navrhnutých skladových priestoroch. „V skutočnosti sa však automatizácia stáva stále dostupnejšou, a to vďaka škálovateľným riešeniam, ktoré vedia prispôsobiť technológie pre malé aj veľké firmy,“ hovorí Florian Heydenreich.
Automatizácia nie je závislá na nových budovách. Štandardizované a efektívne riešenia, ako napríklad iGo easy, umožňujú implementáciu aj do existujúcich priestor. Je možné začať s malými investíciami, napríklad jedným retrakom či vozíkom, a postupne rozširovať úroveň automatizácie podľa potreby. Vďaka krátkym dobám sprevádzkovania („jedna hodina namiesto týždňa“), značnej interoperabilite s produktmi iných poskytovateľov prostredníctvom štandardu VDA 5050 a bezproblémovej integrácii manuálnych vozíkov možno systémy ľahko začleniť do existujúcich pracovných procesov. Úpravy by mali byť v budúcnosti ešte jednoduchšie, aby ich mohli vykonávať priamo miestni partneri alebo samotní zákazníci.

Mýtus č. 2
Automatizované riešenia stále nemajú dostatočnú spoľahlivosť a kvalitu a môžu mi narušiť zabehnuté postupy.
Ďalšou častou obavou je, že automatizované riešenia nie sú dostatočne spoľahlivé. STILL však stavia na osvedčených technológiách a štandardizovaných systémoch, ktoré zaisťujú vysokú spoľahlivosť a nízke riziko výpadkov. Vďaka štandardizovaným komponentom a rozhraniam, ako je napríklad VDA 5050, je údržba jednoduchá a rýchla. Ako tiež zaznelo počas dňa mnohokrát, pri automatizácii je kľúčová spolupráca a komunikácia s klientom. Automatizácia sama o sebe nemôže urobiť zo zlého projektu lepší. Úspech projektov zaručuje až efektívne plánovanie.


k dispozícii s nosnosťou
až 1 600 kg a výškou
zdvihu až 3 m
Mýtus č. 3
Automatizačné technológie sú stále nevyzreté.
Prieskumy ukazujú, že časť firiem, ktoré majú skúsenosti s automatizáciou, si myslí, že projekty majú vysoké riziko zlyhania. „Lenže v skutočnosti je najväčším rizikom automatizácie človek,“ upozorňuje Florian Heydenreich. Na začiatku je totiž potrebné presne popísať, aké sú všetky interné procesy, ako presne prebieha tok materiálov a postupy. Pokiaľ totiž máte len rámcové prehľady, nepomenujete výnimky, tak si s automatizáciou môžete vyrobiť problém. Automatizácia je dlhodobý proces, ktorý si vyžaduje dôkladné plánovanie, poradenstvo a spoluprácu s odborným partnerom.
Mýtus č. 4
Tradiční poskytovatelia nie sú v oblasti automatizácie dostatočne progresívni a inovatívni.
Napriek tomu, že je STILL vnímaný hlavne ako dodávateľ manipulačnej techniky a intralogistických riešení, s automatizáciou začal už pred desiatimi rokmi. „Áno, inovácie sú dôležité, aj preto tu v Antverpách zamestnávame 400 ľudí zameraných výhradne na automatizáciu. Inovácie však musia byť štandardizované a stále škálovateľné, aby umožňovali flexibilitu,“ vysvetľuje Florian Heydenreich. Riešenia STILL sú preto maximálne škálovateľné a ľahko integrovateľné aj do zložitých prostredí, ako sú napríklad brownfieldy.

Mýtus č. 5
Automatizácia je kontraktačná služba bez zdieľania know-how.
V automatizácii nejde o implementáciu, ale o spoločný projekt medzi dodávateľom a zákazníkom. STILL kladie dôraz na osobnú podporu, lokálne poradenstvo a plánovanie na mieste. Vďaka tomu zákazníci nie sú ponechaní bez dozoru, ale získavajú riešenie na mieru, ktoré zodpovedá ich potrebám. Tento prístup zaisťuje, že automatizačné projekty nepredstavujú len technickú inštaláciu, ale aj dlhodobú a úspešnú spoluprácu.
Potvrdila to vo svojej prezentácii aj Gitte Daelemansová, projektová manažérka spoločnosti Yusen Logistic, ktorá vlani v Belgicku v spolupráci so STILL zrealizovala plne automatizovaný inteligentný sklad s rozlohou 40 000 m2 pre zákazníka z oblasti farmácie. „Automatizácia nie je skvelá hneď od začiatku. Napriek tomu, že sme vykonali testovací deň naživo, kedy sme v malej časti skladu pred plnou implementáciou vyskúšali všetky procesy, rovnako po plnom nábehu objavíte niečo, čo nie je ideálne,“ priznáva Daelemansová, „všetko sme ale konzultovali s ľuďmi zo STILL a v spolupráci s nimi sa stále snažíme všetky procesy optimalizovať.“

Čo ponúka STILL pre automatizáciu?
Automatizácia nie je produkt, je to služba
Spoločnosť STILL ponúka široké portfólio softvérových produktov i manipulačnej techniky pre automatizáciu, ktoré sú navrhnuté tak, aby pokryli potreby malých, stredných aj veľkých firiem. Základom je softvér, ktorý je „srdcom“ automatizácie, zohráva kľúčovú úlohu pre prepojenie rôznorodých softvérových prostredí skladu a integrácie manuálnych procesov do jednotného systému:
– iGo easy: základné riešenie pre menšie projekty alebo jednoduché aplikácie. Tento systém je ideálny pre firmy, ktoré s automatizáciou začínajú. Ponúka intuitívne ovládanie, rýchlu implementáciu a ľahké prispôsobenie bez nutnosti predchádzajúcich skúseností s automatizáciou.
– iGo systems: pokročilé riešenie pre zložité automatizačné projekty. Tento systém umožňuje koordinovať väčší počet vozidiel a zaisťuje efektívne mapovanie kompletných tokov materiálu. Vďaka jeho kompatibilite je možné automatizáciu rozširovať podľa aktuálnych potrieb zákazníka.
– iGo flow: flexibilný systém na riadenie toku materiálu a integráciu rôznych technológií. Vďaka štandardizovanému rozhraniu (napríklad VDA 5050) umožňuje jednoduchú integráciu partnerských produktov, ovládanie vozíkov STILL prostredníctvom softvéru tretích strán a pripojenie na nadradené systémy.
STILL disponuje širokou škálou plne autonómnej techniky (AMR, autonomous mobile robot), s ktorou sme sa naživo zoznámili v rámci workshopu:
- AXH iGo: ideálny pre existujúce sklady, vďaka inovatívnej technológii SLAM pre navigáciu a spoľahlivé rozpoznávanie objektov samostatne obchádza prekážky a ľahko si poradí s nepresne umiestnenými nosičmi nákladu.
- ACH iGo: vďaka inteligentnej navigácii na princípe QR kódov dokáže AMR nezávisle horizontálne prepravovať tovar s hmotnosťou 0,6 až 1,5 t.
- AXV iGo: kompaktný vozík pre jednoduché aplikácie, znižujúci vstupnú bariéru automatizácie vďaka rýchlym dodacím lehotám.
- EXV iGo multitool: sériovo vyrábaný stohovací vozík s kapacitou až 1,6 ton a výškou zdvihu až 3 m s výhodami v oblasti priaznivých nákladov a servisu.
- FM-X iGo: automatizovaný retrak s modernou Li-ion technológiou, ideálny pre prostredie brownfieldov. Pozreli sme si novú generáciu, ktorá bude mať premiéru na veľtrhu LogiMat.
- iGo cube: plne automatizované a prispôsobiteľné skladovacie riešenie pre palety, ktoré umožňuje rýchlu realizáciu projektov vďaka štandardným komponentom. Tento systém je vhodný najmä pre veľké sklady s komplexnými požiadavkami.
- MX-X iGo: vhodný na automatické skladovanie a vyhľadávanie vo vysokých regáloch (až 14 m) alebo úzkych uličkách.
Automatizácia nie je produkt, je to služba
Kedy (ne)dáva automatizácia zmysel?
Napriek tomu, že aj vďaka STILL dnes môže automatizovať každý, nie vždy je automatizácia správnou voľbou pre každý proces. V niektorých prípadoch môže byť príliš nákladná alebo pomalá, a preto zostáva manuálna práca efektívnejšou alternatívou. Niektoré oblasti logistiky jednoducho nie sú pre automatizáciu vhodné a treba dobre zvážiť, kde prinesie skutočnú hodnotu. Tých, kde dáva zmysel, je však čoraz viac.
