Slovak Lines zvýši počet spojov, v Banskej Bystrici pôjdu v mimoriadnom režime
Na meniacu sa situáciu s novým koronavírsuom musia reagovať aj prevádzkovatelia verejnej dopravy. V Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) sa po podnetoch od cestujúcich počet spojov zvýši, v Banskej Bystrici však pre pokles cestujúcich prechádzajú na mimoriadny režim.
Prímestské linky Slovak Lines, ktoré zabezpečujú verejnú dopravu v BSK, jazdia podľa sobotného cestovného poriadku už mesiac. Dopravca po analýze situácie a na základe podnetov od cestujúcich pristúpil v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom k zvýšeniu počtu spojov. Ako informovala hovorkyňa spoločnosti Eva Vozárová, špeciálny režim v prímestskej autobusovej doprave začne platiť od nedele (19. 4.).
„Obmedzenia, ktoré sme v rámci BSK zaviedli, aby sme zabránili nekontrolovateľnému šíreniu pandémie (nového koronavírusu-pozn. TASR), sa ukázali ako správny a nutný krok. Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí ich rešpektujú a v prípade, že to nie je bezpodmienečne nutné, nevystavujú seba ani svojich blízkych riziku nákazy,“ skonštatoval predseda BSK Juraj Droba. Zároveň však poukázal na potrebu zaistiť bezpečnú a spoľahlivú dopravu pre tých, ktorí dochádzajú do práce.
„K platnému grafikonu sme už po pár dňoch pridávali mimoriadne spoje. Teraz, po analýze podnetov a počtov cestujúcich, sme v spolupráci s BSK pristúpili k oveľa výraznejším zmenám. Doplnili sme spoje v časoch, kedy dochádzalo k vysokému počtu cestujúcich a aj v hodinách, v ktorých chýba regionálne vlakové spojenie,“ priblížil generálny riaditeľ Slovak Lines Pavol Labant. Verí, že tieto zmeny zvýšia komfort cestovania a znížia riziká, ktoré rastú s počtom cestujúcich v autobuse.
Základom novovytvoreného režimu je naďalej cestovný poriadok platný počas soboty, do ktorého boli vložené nové spoje. Nové cestovné poriadky sú už zverejnené na webovej stránke dopravcu a budú vyvesené na každej dotknutej zastávke.
Aktuálne pravidlá pre cestujúcich zahŕňajú aj to, že do autobusu musia nastupovať iba zadnými dverami a nemôžu obsadzovať prvých osem miest vpredu v autobuse. Zároveň sú povinní nosiť ochranné rúška, prípadne si zakrývať nos a ústa šatkou, aby sa znížilo možné šírenie nákazy v uzavretom priestore autobusu. Vodič má možnosť v zmysle platného prepravného poriadku vylúčiť z prepravy osoby bez zakrytej tváre.
Cestujúci bez predplatného cestovného sú zároveň povinní kupovať si cestovné lístky vopred cez mobilnú aplikáciu IDS BK. Cestovné lístky zakúpené v aplikácii sú platné vo všetkých spojoch Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji. Aktuálne nie je možné zakúpiť si lístok u vodiča ani v pokladniach na autobusovej stanici (AS) Nivy, ktoré sú uzatvorené.
Vozárová poznamenala, že na AS Nivy je inštalovaný aj rúškomat. Dopravca zároveň pokračuje v čistení autobusov, ktorého súčasťou je aj inovatívna dezinfekcia. Tá je realizovaná čistiacimi prostriedkami obsahujúcimi najnovší typ polymérovej, vodou riediteľnej dezinfekcie PolyHMG, ktorá kombinuje dezinfekčnú funkciu s ochrannou.
Autobusy a trolejbusy v Banskej Bystrici budú od pondelka jazdiť v mimoriadnom režime
Od pondelka (20. 4.) budú autobusy a trolejbusy v Banskej Bystrici jazdiť až do odvolania v mimoriadnom režime. Mesto tak reaguje na pretrvávajúcu situáciu súvisiacu so šírením nového koronavírusu, čoho dôsledkom je výrazný pokles cestujúcich vo verejnej doprave a výpadok tržieb v MHD. TASR o tom v piatok informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková s tým, že pri zachovaní súčasného stavu by sa zvyšovala potreba dotácie z rozpočtu mesta pre dopravcov na vykrytie straty výkonov vo verejnom záujme.
„Od 20. apríla meníme zásadným spôsobom cestovné poriadky MHD. Počet cestujúcich klesol o polovicu, čo má za následok obrovské výpadky tržieb. Ak by autobusy a trolejbusy jazdili podľa doteraz platných cestovných poriadkov za rovnaké náklady, no s nižšími tržbami od cestujúcich, spôsobilo by to výrazné navýšenie dotácií pre dopravcov z mestského rozpočtu. V tejto situácii a pri súčasnom znížení podielových daní je to pre mesto ekonomicky neudržateľné,“ zdôraznil prvý viceprimátor mesta Jakub Gajdošík.
Podľa neho, ak vlani v marci prepravil Dopravný podnik mesta Banská Bystrica a SAD Zvolen takmer milión cestujúcich, po nariadeniach štátu o zavretí škôl, školských zariadení a obchodov sa ich počet znížil v marci tohto roka na 523.000. Zníženie počtu výkonov v banskobystrickej doprave sa odzrkadlilo na výrazne nižších tržbách.
Ako mesto avizovalo, trolejbusy budú premávať v režime ako počas víkendov a štátnych sviatkov. Takisto budú fungovať aj autobusy dopravcu SAD Zvolen. Cestovné poriadky budú doplnené a upravené o ďalšie spoje, aby zostala zachovaná potrebná dopravná obslužnosť územia, vrátane okrajových častí a dochádzanie obyvateľov za prácou i do zdravotníckych zariadení. Cestovné poriadky prímestských liniek upravil po pripomienkach samospráv, zamestnávateľov a cestujúcej verejnosti aj Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK). Tie premávajú od 15. apríla v režime Sobota Plus.