Železničná doprava

Letné vlaky v tomto roku previezli takmer 40-tisíc cestujúcich

Letné vlaky v tomto roku previezli takmer 40-tisíc cestujúcich. Letné vlaky, ktoré počas letnej sezóny vypravila Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), previezli v tomto roku 39 885 cestujúcich. Oproti minulému roku ide o nárast približne o 16 %. Informoval o tom hovorca ZSSK Tomáš Kováč s tým, že nárast v počte cestujúcich zaznamenal aj autovlak z Bratislavy do chorvátskeho Splitu.

Letné vlaky ZSSK vypravovala od 17. júna do 17. septembra. V tohtoročnej sezóne premávalo 18 letných vlakov na siedmich linkách. Cestujúci najviac využívali linku Košice/Prešov – Banská Bystrica, kde sa počas letnej sezóny previezlo 13 040 cestujúcich. Druhou najobľúbenejšou letnou linkou bola Košice – Stará Ľubovňa, ktorou sa v lete odviezlo 11 965 pasažierov a trojicu uzatvára linka Zvolen – Mlynky s 9488 cestujúcimi.

V prevádzke je ešte stále autovlak z Bratislavy do Splitu, ktorý bude premávať do 7. októbra. Ako priblížil Kováč, na tento vlak je v súčasnosti vypredaných vyše 18 700 lístkov pre cestujúcich a 2425 lístkov pre autá a motorky. V letnej sezóne jazdilo aj osem medzištátnych sezónnych vlakov do Poľska.

Letné vlaky v tomto roku previezli takmer 40-tisíc cestujúcich

„Čo sa týka sezónneho spojenia Poprad – Tatry – Muszyna, tento rok sme prepravili 3815 cestujúcich. Čo je o približne 35 % cestujúcich viac ako za minulý rok, keď sme prepravili 2815 cestujúcich. Druhé sezónne spojenie do Poľska, teda Medzilaborce – Lupkow – Sanok/Rzeszow stúplo v porovnaní s minulým rokom v počte prepravených cestujúcich o 8 %, z 1601 na 1735 cestujúcich,“ priblížil Kováč.
ZSSK ponúkala v letnej sezóne aj zvýhodnené cestovné na cestu v druhej vozňovej triede vo všetkých vlakoch ZSSK po celom Slovensku. Ako uviedol Kováč, za júl a august 2023 zvýhodnenú ponuku využili cestujúci v takmer 30 000 prípadoch. Najčastejšie zvýhodnené cestovné využívali cestujúci v expresoch na linke Bratislava/Košice a späť.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button