Testy osobných vozidiel

Výsledok skúseností: Citroën C5 Aircross

Značka Citroën oslavuje 100 rokov svojej existencie. Bohaté skúsenosti zúročila pri tvorbe najnovšieho modelu vo svojom portfóliu – SUV C5 Aircorss.

Citroën stavia svoju identitu na modernom a atraktívnom dizajne. Výrazne oslovuje najmä mladšiu generáciu, vďaka širokým možnostiam personalizácie. Ľudia si svoje autá radi prispôsobujú a chcú sa nimi zaskvieť. A presne to im C5 Aircross ponúka, ale k tomu sa dostaneme.

V meste sa vyzná

Prvým modelom ktorý značka vyslala do segmentu SUV bol menší C3 Aircross. Väčší brat – C5 Aircross sa svetu ukázal hneď po ňom. Ich podoba je veľká, C5 Aircross však vďaka väčším rozmerom pôsobí podstatne robustnejšie. V meste ale máte pocit, že jazdíte s malým SUV. Aj keď je C5 Aircross postavený na rovnakej platforme ako koncernový kolega Peugeot 5008, so svojou dĺžkou 4 500 mm, je skvele obratný a kompaktný. K veľkej pohode pri manévrovaní s ním prispieva aj systém kamier, ktoré dajú vodičovi dokonalý rozhľad.

DNA Citroën

Zvonku si C5 Aircross kompletne zachováva identitu. Charakteristické prvky Airbump na spodných prahoch, typická predná maska a vzadu štyri podlhovasté moduly s LED diódami a 3D efektom hneď prezrádzajú o akú značku sa jedná.

Na vlas rovnaké je to aj vo vnútri – palubná doska potiahnutá kožou, atypické výduchy klimatizácie lemované imitáciou chrómu a unikátne sedadlá.

Tie sú inšpirované svetom nábytku a prinášajú niečo, čo v automobiloch nie je bežné. Nejde však iba o pútavý vizuálny efekt. Uprostred sedadla je vrstva peny hrubšia a na povrchu má hrúbku 15 mm, vďaka čomu je sedenie veľmi pohodlné, aj počas dlhých ciest sa cítite fajn a nepociťujete únavu zo sedenia za volantom. Najnáročnejších poteší informácia, že sa dajú objednať aj s masážnou funkciou.

Ako v obývačke

Pohodlné sedenie je iba začiatok. Široká stredová konzola medzi prednými sedadlami má užitočné odkladacie priestory – bezdrôtové nabíjanie vhodné aj pre veľké smartfóny, vstup pre USB a 12V, chýbala nám iba zaťahovacia roletka. Malá priehradka za priestorom pre nabíjanie dobre poslúži na odkladanie menších predmetov dennej potreby, do dvoch držiakov na poháre sa zmestia aj menšie fľaše a dosť miesta je v uzatvárateľnej priehradke slúžiacej aj ako opierka.

Vďaka výhodám koncernovej spolupráce má C5 Aircross digitálny displej palubnej dosky s možnosťami prispôsobenia. Ľahko sa v ňom naviguje, nás najviac oslovilo zobrazenie Individual, ktoré si vodič môže prispôsobiť podľa seba. Graficky zaujímavé je aj rozhranie Navigácia.

Užitočná inovácia

Citroën pri C5 Aircross výrazne komunikuje svoju vlastnú pokrokovú inováciu – odpruženie s tlmičmi s progresívnymi hydraulickými dorazmi. Po týždni jazdenia s týmto autom sme pochopili prečo. Vďaka nim sa zásadným spôsobom zvyšuje komfort cestovania. Tieto tlmiče zvládajú aj dierami posiate cesty, kde sme s inými vozidlami zažili poriadne otrasy.

Pri menších nerovnostiach sa pružina a tlmič sa pohybujú vertikálne bez toho, aby sa dostávali do kontaktu s hydraulickými dorazmi. Ich prítomnosť však umožňuje využiť oveľa vyšší pracovný zdvih kolies, takže auto sa takpovediac vznáša nad nerovnosťou.

Pri výraznom útlme a odskoku sa tlmiče a pružiny pri svojom pohybe dostanú do kontaktu s hydraulickými dorazmi, ktoré progresívne spomalia ich pohyb a zabránia tak tvrdým nárazom. Hydraulický doraz energiu nárazu rozptýli a odstráni tak efekt odskoku. Kľudne tento systém otestujte položením pohára s vodou do držiaka, s prehľadom ho zvládne.

Všestranné auto

Súčasťou príplatkovej výbavy je možnosť voliteľných jazdných režimov, odporúčame však nad nimi uvažovať iba v prípade, že sa s autom chystáte aj do prírody resp. mimo klasické cesty. Na asfalte totiž C5 Aircross jazdí tak komfortne, že nemáte vôbec potrebu meniť jeho nastavenia.

Dvojlitrový dieselový motor BlueHDi nás zaujal svojím výkonom (177 k), svoje maximum dosahuje už od 3 750 otáčok. Osemstupňová automatická prevodovka veľmi rozumne a plynulo rozkladá výkon. Výsledok ich spolupráce je veľmi príjemný, rovnako ako kombinovaná spotreba 6,3 l/100 km.

Ak teda hľadáte SUV s dobrým pomerom ceny a úžitkových vlastností, rezervujte si testovaciu jazdu s C5 Aircross, určite stojí za zváženie.

Prečítajte si aj

Back to top button