Správy | Aktuality | Témy

Svetová premiéra nového Mercedesu GLC

Svetová premiéra nového Mercedesu GLC. Mercedes-Benz predstavil 1. júna 2022 nové GLC, ktoré je svetovým lídrom na trhu vo svojom segmente a najdynamickejším a najúspešnejším SUV Mercedes-Benz.

Nová generácia GLC bude túto pozíciu naďalej upevňovať 100-percentným hybridným pohonom, vynikajúcimi vlastnosťami na ceste aj v teréne, plne digitalizovaným kokpitom a rozsiahlou štandardnou výbavou vrátane radu AVANTGARDE. Nové GLC spája výrazný športový dizajn s luxusným interiérom. Okrem variabilného priestoru a všestranného informačno-zábavného systému MBUX sa vyznačuje vynikajúcimi terénnymi vlastnosťami vďaka štandardne montovanému pohonu všetkých kolies 4MATIC a špeciálnym jazdným programom. Plug-in hybridy s elektrickým dojazdom viac ako 100 kilometrov umožňujú aj každodenné používanie prakticky bez emisií.

Mercedes-Benz AG je zodpovedný za globálny obchod s automobilmi Mercedes-Benz Cars a Mercedes-Benz Vans s približne 172 000 zamestnancami po celom svete. Ola Källenius je predsedom predstavenstva Mercedes-Benz AG. Spoločnosť sa zameriava na vývoj, výrobu a predaj osobných automobilov, dodávok a služieb súvisiacich s vozidlami. Okrem toho sa spoločnosť snaží byť lídrom v oblasti elektrickej mobility a softvéru pre vozidlá. Produktové portfólio tvoria: značka Mercedes-Benz spolu so značkami Mercedes-AMG, Mercedes-Maybach, Mercedes-EQ, Trieda G, ako aj produkty značky Smart.

Značka Mercedes ponúka prístup k digitálnym službám Mercedes-Benz. Mercedes-Benz AG je jedným z najväčších svetových výrobcov luxusných osobných automobilov. V roku 2021 automobilka predala približne 1,9 milióna osobných áut a takmer 386 200 dodávok. Vo svojich dvoch obchodných segmentoch neustále rozširuje celosvetovú výrobnú sieť s približne 35 výrobnými závodmi na štyroch kontinentoch, pričom sa zameriava na požiadavky elektrickej mobility. Spoločnosť zároveň buduje a rozširuje svoju globálnu sieť výroby batérií na troch kontinentoch.

Prehľad vylepšení

Nová predná časť GLC má kombinovanú masku chladiča a svetlomety, vďaka čomu pôsobí masívnejšie. Zlepšila sa aj aerodynamika a koeficient odporu vzduchu sa znížil z 0,31 na 0,29. Svetlomety získali z prémiového segmentu možnosť projekcie a zobrazovania doplnkových značiek a výstražných symbolov (Digital Light) na ceste. Viac zmien badať vzadu, nové GLC narástlo na dĺžku o 60 mm (4 716 mm), no línia strechy klesla o 4 mm (1 640 mm). Šírka zostáva rovnaká (1 890 mm). Rázvor sa predĺžil o 15 mm a kufor narástol o ďalších 70 litrov, teraz ponúka 620 litrov.

Interiér prevzal prvky z nových modelov Mercedesu strednej triedy. Dominujú tu dve obrazovky, z ktorých centrálna s uhlopriečkou 11,9 palca je orientovaná vertikálne, a 12,3-palcový displej na prístrojovej doske. Hlasový asistent „Hey Mercedes“ je vyspelejší v dialógu. Medzi ďalšie novinky patrí vzduchové pruženie s automatickým nastavovaním zadnej nápravy (štandard pre plug-in hybridy) a riadená zadná náprava, ktorá dokáže nakloniť zadné kolesá o 4,5 stupňa. Ak by ste, naopak, chceli jazdiť mimo asfaltu častejšie, k dispozícii je verzia so zvýšením svetlej výšky o 20 mm. Zaujímavým doplnkom je aj asistent ťahania prívesu, ktorý pomôže nielen s jeho parkovaním a efektívnym manévrovaním.

Svetová premiéra nového Mercedesu GLC

GLC má v motorizácii menšie štvorvalce: 2-litrové benzínové motory a diesle vybavené 48-voltovým soft hybridným systémom. V prvom prípade sú na výber dve verzie – 200 4MATIC (204 KM a 320 Nm) a 300 4MATIC (258 KM a 400 Nm). Naftový motor (220 d) produkuje 197 koní a 440 Nm maximálneho krútiaceho momentu. Existujú i plug-in hybridy a aj tu sú založené na zážihovom a vznetovom motore. Na výber sú verzie 300 e (313 k a 500 Nm), 400 e (381 k a 650 Nm) a 300 de (335 k a 750 Nm). Všetky majú rovnaký elektromotor s výkonom 136 k a veľkú batériu s kapacitou 31,2 kWh. To znamená, že GLC bude môcť prejsť až 120 kilometrov bez emisií. Batérie je možné nabíjať 60 kW jednosmerným prúdom.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
VIB

Prečítajte si aj

Back to top button