Motorizmus

Značka Rolls-Royce oslavuje 116 rokov

Rolls-Royce Motor Cars dnes začnú písať novú kapitolu vo svojej bohatej histórii. Presne v tento deň v roku 1904 sa prvýkrát stretol ctihodný Charles Rolls s Henrym Roycom v Hoteli Midland v Manchesteri. Bolo to stretnutie, ktoré navždy zmenilo svet motorových vozidiel a luxusu. Rolls odchádzal z tejto schôdzky so sľubom, že vyrobí každé auto, ktoré navrhne Royce, a vyhlásil: „Stretol som najlepšieho inžiniera na svete.“

Páni Rolls a Royce spoločne zdieľali víziu, že budúcnosť motorizmu bude veľkolepá. Inžinier Henry Royce mal zmysel pre dokonalosť a vrodenú pracovnú morálku, ktorá sa neskôr stala hlavným pilierom filozofie spoločnosti Rolls-Royce. Sir Henry Royce zvykol hovorievať: „Vezmite to najlepšie, čo existuje a urobte to ešte lepším.“ Aristokrat Charles Rolls bol vynikajúcim motoristom so skúsenosťami z predaja dovezených automobilov. Jeh obchodný partner, Claude Johnson, prijal pozíciu generálneho riaditeľa spoločnosti Rolls-Royce a šíril tak meno začínajúcej spoločnosti do sveta.

Anglický motorista, výrobca vozidiel a letec, Charles Stewart Rolls (1877-1910). Rolls oduševnený jazdec, známy v kurhoch motoršportu. Po štúdiu a zisku titulu Inžinier na univerzite v Cambridge založil úspešnú firmu, ktorá montovala a predávala francúzske autá z showroomov v Londýne. Spolu s Henrym Royceom (1863-1933) založili v roku 1906 Rolls-Royce Ltd a vytvorili tak jednu z najznámejších značiek na svete (FOTO: SSPL/Getty Images)

Podnik čelil počas svojej 116-ročnej histórie mnohým mimoriadnym výzvam a prekážkam. Aj napriek tomu, že bola spoločnosť vtedy ešte v plienkach, v roku 1918 ustála pandémiu španielskej chrípky, ktorá zasiahla celý svet. O desať rokov neskôr, kedy sa svetová ekonomika zmietala v hospodárskej kríze, znovu stála firma pevne na nohách. Otrasom hospodárských a politických kríz doma aj vo svete značka úspešne odolávala aj v nasledujúcich rokoch a stala sa tak symbolom pokoja a stability v búrlivom nestabilnom svete.

Aj v roku 2008 firma ustála finančný krach a vyšla z tejto krízy ešte odolnejšia a silnejšia než kedykoľvek predtým. Svetom zmietajúca pandémia Covid-19 je možno jeden z najväčších testov, ktorým Rolls-Royce čelí, ale rozhodne nie je prvým. Značka Rolls-Royce stála před každou výzvou s odhodlaním, dômyslom, odvahou a solidaritou. Práve v tomto duchu bude od dnešného dňa, teda 4. mája 2020, podnik v Goodwoode vo Veľkej Británii pokračovať v produkcii nových vozidiel.

Sir Henry Royce bol anglický inžinier. Po tom ako sa v roku 1884 vyučil na Great Northern Railway (Veľkej severnej železnici), založil Royce strojársku a elektrotechnickú firmu Royce Ltd, Manchester, ktorá vyrábala výrobky ako elektrické žeriavy, dynamá a oblúkové žiarovky (FOTO: National Motor Museum / Heritage Images / Getty Images)

Pre súčasnú generáciu rodiny Rolls-Royce bola práca z domu novou skúsenosťou. Pre Sira Henryho Roycea to však nebolo nič neobvyklé. Niektoré z jeho najvýznamnejších návrhov boli skutočne vyrobené v súkromnom domácom štúdiu v obci West Wittering, ktorá sa nachádza iba osem kilometrov od súčasného výrobného podniku a centrálneho riaditeľstva v Goodwoode.

Niet pochýb o tom, že Royce našiel inšpiráciu a tvorivú energiu práve v pokoji, tichu a samote, ktoré boli na hony vzdialené od zhonu v kancelárii v továrni. Jedného dňa, pri prechádzke po neďalekej pláži, načrtol palicou do piesku prvotný návrh konštrukcie leteckého motora. Neskoršia vývojová verzia tohto motora nazvaného Merlin získlala uznanie ako motor, ktorý poháňal legendárne stíhacie lietadlo Spitfire.

Keď Royce zistil, že jeho motorové vozidlo Deauville bolo nespoľahlivé, rozhodol sa navrhnúť a postaviť svoje vlastné vozidlo. Prvý automobil Royce bol vyrobený v roku 1904. Toto auto tak zapôsobilo na jeho priateľa Charlesa Rollsa, že v roku 1906 vytvorili výrobcu automobilov a leteckých motorov Rolls-Royce Ltd. (FOTO: National Motor Museum / Heritage Images / Getty Images)

V Roycovom štúdiu vznikol menej známy, ale nemenej významný motor, ktorý zaujal dôležité miesto v histórii leteckých úspechov. V roku 1919 poskytol motor Eagle VIII vytvorený Henrym Roycom pohon pre vôbec prvý transatlantický let vedený britskými dobrodruhmi, kapitánom Johnom Alcockom a poručíkom Arthurom Brownom. Ten smeroval z mesta St. John na kanadskom ostrove Newfoundland do County Galway v Írsku. Rolls-Royce Motor Cars si pripomenula sté výročie ich ohromujúceho výkonu a tiež motora, ktorý to umožnil, vo veľkolepom voze Wraith Eagle VIII Collection Car. Jedinečné zberateľské vozidlo bolo vyrobené iba v obmedzenom množstve 50 kusov v roku 2019.

As of today, the fourth of May, Goodwood, the Home — and heart — of Rolls-Royce, will resume production. In a fitting…

Uverejnil používateľ Rolls-Royce Motor Cars Pondelok 4. mája 2020
Značka oznámila opätovné spustenie výroby svojich luxusných automobilov aj na sociálnych sieťach.

Súčasný generálny riaditeľ Rolls-Royce Motor Cars Torsten Müller-Ötvös povedal: „Žijeme v historickej dobe. Našim primárnym cieľom je, samozrejme, obnovenie výroby v podniku Rolls-Royce v Goodwoode v západnom Sussexe. Ale nezabúdame ani na toto úžasné výročie a ešte viac uvažujeme o tom, čo nás tých 116 rokov naučilo.“

A ešte dodáva: „Ako spoločnosť môžeme čerpať silu z vedomia, že aj keď Rolls-Royce v priebehu rokov čelil neistote často, dostali sme sa z toho ešte odolnejší a sebavedomejší a naše princípy zotrvali aj naďalej. Súčasné výzvy môžu byť úplne bezprecedentné, ale pri pohľade do budúcnosti verím, že na svete neexistuje žiadna iná spoločnosť, ktorá by bola lepšie pripravená ich prekonať.“

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
Rolls-Royce

Prečítajte si aj

Back to top button