Motorizmus

V marci vzrástol počet jazdených áut

V marci vzrástol počet jazdených áut. V marci 2024 si Slováci z cudziny individuálne doviezli 5473 osobných áut, pričom drvivá väčšina z nich bola ojazdených.

Ide o ďalší mesiac v poradí, počas ktorého sa zaznamenal nárast počtu dovezených vozidiel. V porovnaní s februárom ich pribudlo 262, ale oproti januáru ide o rast o 794 automobilov. Informovala o tom spoločnosť Aures Holdings. V Bratislavskom kraji (1032 kusov) ich bolo dovezených takmer dvojnásobne viac ako v Trnavskom kraji.

Z oficiálnych údajov Ministerstva vnútra SR ďalej vyplýva, že najviac ich bolo importovaných práve v bratislavskom regióne, za ktorým s veľkým odstupom nasledovali Nitriansky kraj (766), Žilinský kraj (744), potom Trenčiansky kraj (624) a Prešovský kraj (619). Menej ako 600 vozidiel zaznamenali v Banskobystrickom kraji (592), Košickom kraji (565) a najmenej v Trnavskom kraji (527). Počas celého roka 2023 sa na Slovensko z cudziny individuálne doviezlo spolu takmer 62 000 osobných áut, väčšinou ojazdených.

V marci vzrástol počet jazdených áut

„Ďalší mesiac sledujeme, že počet individuálne dovezených áut spoza hraníc na Slovensko stúpa. V marci ich v porovnaní s januárom bolo takmer o 800 viac, čo je pomerne vysoký nárast. S postupným otepľovaním sa dá očakávať, že v nasledujúcich mesiacoch bude trend zvyšujúcich sa dovozov áut z cudziny pokračovať. Uvidíme, ako sa to prejaví na celkovom vozovom parku na Slovensku,“ uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka Aures Holdings.

Rizikom sú podľa nej vždy najmä staré a opotrebované autá, ale samostatnou „kapitolou“ sú aj autá s nejasným alebo pozmeneným pôvodom a technickým stavom. Prípadní záujemcovia by mali byť určite obozretní. Na druhej strane, tuzemské vozidlá majú spravidla oveľa lepšie dohľadateľnú históriu a pôvod.
Počas celého uplynulého roka bolo podľa spoločnosti na Slovensku registrovaných spolu 88 003 nových osobných vozidiel. Na druhej strane, podľa odhadov sa v SR ročne predá celkovo až približne 350 000 ojazdených osobných automobilov. Priemerný vek áut na Slovensku sa blíži k hranici 15 rokov.

Zdroj
TASR
Editor
Peter Magerčiak
Back to top button