Cestná doprava

Dovoz jazdených áut zatiaľ nerastie

Dovoz jazdených áut zatiaľ nerastie. Predpokladaný nárast importu jazdených osobných áut na Slovensko spoza hraníc sa zatiaľ nekoná.

Pravdepodobne to súvisí aj s útlmom dovozu vozidiel počas letných prázdnin. Trh s jazdenými autami je teda v tomto ohľade v uplynulých mesiacoch bez výraznejších zmien, a to aj po prijatí novej legislatívy, ktorá od júla tohto roku priniesla zmeny poplatkov za prihlásenie a prepis áut. Uvidí sa, či sa situácia výraznejšie nezmení už o mesiac, keďže sa dovolenkové obdobie práve skončilo. Podľa oficiálnych štatistík Ministerstva vnútra SR sa v auguste 2023 doviezlo z cudziny 5 166 jazdených osobných automobilov. Pre porovnanie – v júli to bolo 5 215 a v júni 5 240 vozidiel.

„Dovoz jazdených osobných áut spoza hraníc na Slovensko počas uplynulých týždňov zrejme ešte ovplyvnili dovolenky a letné prázdniny. Očakávaný nárast importu na Slovensko – po zmene poplatkov za prihlásenie a prepis áut od júla, zatiaľ teda neprišiel. Ako a či nejako zásadnejšie tento nový cenník ovplyvní dovoz jazdeniek zo zahraničia uvidíme už o mesiac. Môžem však povedať, že trh s jazdenými autami je už síce v lepšom stave než pred piatimi alebo desiatimi rokmi, hlavne čo sa týka stáčania kilometrov či pochybného pôvodu dovezených áut, no na druhej strane podvody sú v dnešnej dobe sofistikovanejšie a vyžadujú si väčšie úsilie a dostatočné vybavenie pri ich odhaľovaní. Veľké autobazáre preverovaniu áut venujú preto neustále veľkú pozornosť, a to s využitím najmodernejších technológií a veľkej databázy informácií o autách na trhu,“ komentuje Karolína Topolová, generálna riaditeľka AURES Holdings.

Pomer jazdených a nových áut na Slovensku

Počas roku 2022 bolo v SR celkovo zaregistrovaných 78 841 nových osobných vozidiel. Na druhej strane,  podľa odhadov siete autocentier sa na Slovensku ročne predá celkovo približne 350 000 ojazdených osobných automobilov. Dovezené jazdené osobné vozidlá, ktorých sa za minulý rok podľa štatistík MV SR na Slovensko priviezlo spolu až 61 016, tak predstavovali približne 17,5 % tohto objemu. Priemerný vek áut sa tu totiž blíži k hranici 15 rokov.

Od 1. júla 2023 platí novela zákona o správnych poplatkoch, ktorá priniesla zmeny pri zápise áut. Maximálna výška registračného poplatku sa znížila z 3 900 na 1 000 eur.

Zdroj
transport.sk
Editor
TS

Prečítajte si aj

Back to top button