Motorizmus

Registrácie nových osobných automobilov v júli klesli o 12,5 %

Na Slovensku v júli pribudlo 8262 registrácií nových osobných automobilov, čo je oproti rovnakému obdobiu minulého roka, keď si majitelia zaregistrovali 9443 nových automobilov, pokles o 12,5 %. Prepad registrácií nových úžitkových automobilov bol ešte výraznejší. V stredu o tom informovalo Združenie automobilového priemyslu (ZAP) SR.

„Registrácie malých úžitkových automobilov dosiahli v júli 2020 počet 578 vozidiel, čo oproti rovnakému mesiacu minulého roka s počtom vozidiel 768 predstavuje pokles 24,74 %,“ uviedol viceprezident ZAP Pavol Prepiak.

Na snímke výkonný viceprezident Zväzu atutomobilového priemyslu (ZAP) SR Pavol Prepiak. (FOTO TASR – Jakub Kotian)

Najväčší podiel si v kategórii osobných automobilov udržala Škoda, ktorá získala viac ako pätinu trhu, druhá v poradí nových registrovaných automobilov skončila značka Volkswagen s viac ako deviatimi percentami registrácií. Viac ako osem percent trhu získal tretí Hyundai aj štvrtý Peugeot.

Viac ako polovica majiteľov (58,4 %) v júli zaregistrovala automobily s benzínovým motorom, takmer tretina (30,8 %) nových zaregistrovaných automobilov má naftový pohon. Tretím najčastejším pohonom bol v júli benzínový hybridný motor, ktorý si vybralo takmer 6,5 % majiteľov.

Odlišná bola v júli situácia v počte registrácií nových nákladných automobilov, kde v kategórii do 12 ton pribudlo 30 nových vozidiel, pričom v rovnakom období minulého roka to bolo 29 nákladiakov. Ešte vyšší nárast zaznamenalo ZAP u nákladných automobilov nad 12 ton. „Registrácie v kategórii N3 zaznamenali v júli 2020 celkový výsledok 154 vozidiel. V roku 2019 bol počet registrovaných vozidiel 119, čo znamená, že v júli 2020 prišlo k nárastu o 29,41 %,“ spresnil Prepiak.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button