Motorizmus

Rakúsko v roku 2021 podporí elektromobily sumou 40 miliónov eur

Rakúska spolková vláda na budúci rok uvoľní 40 miliónov eur na podporu elektromobilov. V rokoch 2019 a 2020 poskytla vláda spolu s automobilovými importérmi podporu celkovo 93 miliónov eur a tieto prostriedky sú medzičasom takmer vyčerpané. Ako v nedeľu uviedla rakúska ministerka životného prostredia a mobility Leonore Gewesslerová, počas koronakrízy sa podpora na kúpu jedného elektromobilu zvýšila z 3000 eur na 5000 eur.

Ministerstvo doteraz zaregistrovalo zhruba 11.800 žiadostí o podporu na kúpu elektromobilu, z toho 7300 v júli po jej zvýšení. Počet žiadostí je zhruba rovnakým dielom rozdelený medzi súkromné osoby a firmy. Podpora bola vyplatená približne pre 7800 osobných vozidiel, z čoho takmer 1100 tvorili plug-in hybridy a vyše 1500 na elektrické motocykle a mopedy. Ministerstvo finančne podporuje okrem vozidiel aj kúpu nákladných bicyklov a budovanie nabíjacej infraštruktúry.

„S ďalšími 40 miliónmi eur na podporu elektrickej mobility zvládneme v roku 2021 ekologickú zmenu,“ cituje ministerku agentúra APA. S pomocou finančnej podpory sa elektrická mobilita výrazne rozširuje. V septembri bolo zaregistrovaných 1946 nových elektrických osobných vozidiel, čo predstavuje zhruba 9 % celkového počtu zaevidovaných áut v Rakúsku. Pre ministerku je doprava v Rakúsku najväčším zdrojom obáv z hľadiska ochrany klímy – kým emisie oxidu uhličitého v ostatných oblastiach klesajú, v doprave medziročne opäť stúpli.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button