Motorizmus

Nový Opel Insignia „pristál“ v Londýne

Takúto show automobilový svet dlho nevidel! Miesto: Londýn, nový park Potters Fields. Akcia: Mohutná guľa s priemerom 4,7 m šesť sekúnd padá z výšky 45 metrov, aby bola v poslednej chvíli zachytená a z nej sa vykľul atraktívny automobil – nový Opel Insignia!
 
Vyše tristo prominentných hostí sledovalo prvé oficiálne predstavenie Opla Insignia verejnosti. „Na Insigniu sme mimoriadne pyšní – a mysleli sme si, že výnimočný automobil si zaslúži výnimočné uvedenie. Preto sme si vybrali takú pôsobivú kulisu, akou londýnsky Tower Bridge určite je,“ hovorí Alain Visser, marketingový riaditeľ GM Europe, ktorý osobne vyviezol novú Insigniu na pódium.
 
Oficiálne predstavenie absolvuje Opel Insignia zatra – v utorok 22. júna na autosalóne British International Motor Show, kde Opel súčasne s technickými údajmi oznámi aj nemeckú cenu nového modelu. V Nemecku sa okamžite potom rozbehne predaj, ako vo verzii sedan, tak i hatchback, pričom zákazníci budú môcť vyberať z celkom sedmich (!) motorov. Všetky pohonné jednotky plnia limity emisnej normy Euro 5 a sú prepojené výhradne so šesťstupňovými manuálnymi alebo automatickými prevodovkami.
 
Nová Insignia je výkladnou skriňou nových technológií značky Opel – a to je ďalší dôvod pre takto dramatické predstavenie, ktoré pripomína vášeň značky Opel pre precíznosť. Už v sobotu sa 3,2 tony ťažká guľa ukrývajúca nový model „zaborila“ do zeme v parku Potters Fields. A v nedeľu potom 62 metrov vysoký žeriav vyzdvihol guľu z kráteru a pripravil všetko pre dramatickú pondelňajšiu scénu, keď sa guľa s Insigniou zrútila z výšky 45 metrov späť na zem. Najväčším orieškom samozrejme bylo zaručiť „mäkké pristátie“.
 
„Chceli sme zdôrazniť náš záujem o presnosť a každý detail – práve v tomto duchu sme totiž novú Insigniu vyvíjali. A práve tak, ako nový Opel Insignia, aj táto akcia musela byť absolútne presne naplánovaná, zanedbať sa nesmel ani ten najmenší detail,“ vysvetľuje Alain Visser.
 
Na celom predstavení sa podieľalo na 60 expertov, ktorí odpracovali spolu vyše 7200 hodín pri prípravách, skúškach a samotnej finálnej akcii. Vo finále pracoval tento tím 96 hodín bez prestávky priamo v parku Potters Fields. Najdôležitejšie samozrejme bolo zaručiť úspech spektakulárneho pádu, pri ktorom sa guľa s Insigniou rútila nadol rýchlosťou 7,6 metra za sekundu.
 
Stroje a technológie, ktoré pád Insignie zabezpečujú, sú prepojené vyše tromi kilometrami elektrických káblov a 152 metrami vzduchových tlakových hadíc. Pneumatické brzdy systému kontroluje a riadi spolu trinásť prepojených počítačov, ktoré dozerajú na krkolomný pád vyše trojtonovej gule.
 
Efektné predstavenie Insignie komentoval Kate Thornton, populárny moderátor, známy predovšetkým vďaka moderovaniu prvého radu britského X-Faktoru. Zavŕšením akcie bol koncert dievčenskej skupiny Bond, ktorá nedávno oslávila predaj trojmiliónteho CD Classified.

 

Prečítajte si aj

Back to top button