Motorizmus

Nedostatok čipov ovplyvnil aj ročný cieľ výroby Toyoty

Japonská Toyota, najväčšia svetová automobilka z hľadiska predaja, v utorok oznámila, že už neočakáva splnenie svojho ročného výrobného cieľa, pretože ju brzdia problémy s dodávkami čipov.

Celosvetový nedostatok mikročipov, základných komponentov moderných automobilov, prinútil mnohých výrobcov vrátane Toyoty spomaliť alebo dočasne zastaviť výrobu. Japonský gigant vlani v septembri znížil cieľ pre počet vozidiel, ktoré chce vyrobiť za finančný rok do konca marca 2022 na 9 miliónov z 9,3 milióna kusov. V utorok však spoločnosť uviedla, že je nepravdepodobné, aby splnila aj tento cieľ.

Pre pokračujúce problémy s dodávkami polovodičov Toyota znížila svoj cieľ globálnej výroby v mesiaci február 2022 na približne 700 000 kusov, čo je zhruba o 150 000 menej ako predtým. „V dôsledku tejto revízie sa očakáva, že prognóza výroby za celý fiškálny rok (do konca marca 2022) bude nižšia ako predchádzajúca prognóza 9 miliónov kusov,“ uvádza sa v správe.

Cieľ na budúci mesiac je však stále vyšší ako 668 000 áut, ktoré Toyota vyrobila vo februári 2021, pretože sa snaží nahradiť stratenú produkciu v dôsledku nedostatku polovodičov a blokád spojených s pandémiou nového koronavírusu v dodávateľských firmách v juhovýchodnej Ázii.

Tieto ciele sú len pre vozidlá Toyota a Lexus, nie pre ostatné značky automobilovej skupiny Daihatsu a Hino.
Toyota tiež informovala, že na budúci mesiac na niekoľko dní zastaví prevádzku na 11 výrobných linkách v ôsmich zo 14 japonských závodov. Spoločnosť sa čo „najúprimnejšie ospravedlňuje zákazníkom a dodávateľom za rôzne nepríjemnosti, ktoré môžu tieto úpravy spôsobiť“.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button