Motorizmus

Prieskum: Európania chcú rýchlejšie zavádzanie elektromobility

Skupina Renault v rámci konferencie Renault eWays, na ktorej predstavila svoje EV novinky a trendy v mobilite, spojila sily s agentúrou Ipsos a na vzorke 5 000 respondentov zrealizovala prieskum Barometer elektrickej mobility. Ten podrobne popisuje vzťah Európanov k elektrifikovaným vozidlám. Výsledky ukazujú, že vo všetkých skúmaných krajinách je trend v prospech urýchlenia prechodu na elektrickú mobilitu.

Elektrifikácia vozidiel sľubuje zmenu v prostredí mobility a tento proces sa zrýchľuje. Hospodárska kríza v rámci pandémie koronavírusu ovplyvňuje aj globálny automobilový trh, napriek tomu predaj 100 % elektrických vozidiel v Európe vzrástol od januára do októbra 2020 o 70 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Očakáva sa, že v nasledujúcich rokoch by mal byť tento trend ešte výraznejší. Barometer elektrickej mobility na podujatí Renault eWays tiež potvrdzuje rastúce povedomie Európanov o klimatických zmenách. Osem z desiatich Európanov chce viac hybridných a elektrických vozidiel počas nasledujúcich 10 rokov.

Väčšina Európanov si želá prechod na elektrifikované vozidlá kvôli tomu, že sú výhodnejšie pre životné prostredie. Pre každého druhého opýtaného je to skutočná priorita. Prechod na elektrické a hybridné vozidlá sa vôbec nemusí považovať za prechodný výstrelok, ale o dlhodobú potrebu v spoločnosti. Viac ako polovica respondentov (54 %) si myslí, že prechod na elektrifikované vozidlá je príliš pomalý.

Európania sú presvedčení, že elektrické a hybridné vozidlá pomôžu obmedziť znečistené ovzdušie. Na základe tohto presvedčenia 38 % respondentov tvrdí, že sú pripravení na prechod na elektrické vozidlá. Trend v podaní hybridných vozidiel je ešte silnejší. Takmer polovica opýtaných (47 %) pripúšťa možnosť, že ich ďalší automobil bude hybridný. Paradoxne, aj keď sa uprednostňujú elektrifikované vozidlá, vodičom chýbajú skúsenosti. Viac ako ¾ opýtaných Európanov (76 %) nikdy nejazdili na elektrickom alebo hybridnom automobile. Kríza COVID-19 zmenila návyky v mobilite európskych obyvateľov. 43 % z nich v súčasnosti deklaruje riziko nákazy ako hlavné kritérium pri výbere spôsobu dopravy, najmä v Španielsku, Taliansku a v Spojenom kráľovstve.

Zdroj
transport.sk
Editor
Tlačová správa

Prečítajte si aj

Back to top button