Letecká doprava

Lufthansa splatila štátu pomoc vo výške 1,5 miliardy eur

Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa dokončila zvýšenie kapitálu o 2,16 miliardy eur a získané výnosy použila na splatenie štátnej pomoci vo výške 1,5 miliardy eur, pretože sa spolieha na oživenie leteckej dopravy. Najväčšia letecká spoločnosť v Nemecku vyplatila prvú z dvoch tranží hybridného kapitálu, ktorá sa nazýva tichá účasť, a ktorú dostala ako súčasť záchranného balíka v roku 2020. A do konca tohto roka by chcela uhradiť druhú v hodnote 1 miliardy eur.

„Dnes plníme svoj sľub a splácame veľkú časť zo stabilizačných fondov skôr, ako sa očakávalo. Stále viac veríme v budúcnosť,“ povedal generálny riaditeľ Carsten Spohr. Dodal, že dopyt po letoch, najmä od obchodných cestujúcich, každým dňom rastie, aj keď je situácia na trhu stále problematická.

Lufthansa minulý týždeň uviedla, že pri nedávnej emisii využili jej investori predkupné právo a získali 98,36 % z akcií. Zvyšok bol rýchlo predaný na otvorenom trhu. Letecká spoločnosť dostala minulý rok pomoc od vlády vo výške 9 miliárd eur, aby sa udržala nad vodou po zavedení cestovných obmedzení na zastavenie pandémie nového koronavírusu. Nemecký štátny fond pre stabilizáciu hospodárstva (ESF) tak prevzal 15 % akcií spoločnosti Lufthansa. Tento podiel bol už znížený na 14,09 %.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button