Rast siete nabíjacích staníc
Rast siete nabíjacích staníc. Výstavba siete nabíjacích staníc rastie u nás pomalšie, ale stav zlepšujú najmä tri subjekty – GreenWay, ZSE Drive a ejoin. A popri nich sa o lepšie podmienky pre nabíjanie elektromobilov starajú obchodné reťazce.
Elektromobilita postupuje v EÚ míľovými krokmi dopredu a nové vozidlá už majú dojazd aj vyše 400 km. Je čas pre firmy, ktoré využívajú vozidlá prevažne v meste a s kratšími dojazdami či v blízkom okolí, obmeniť autopark a vykročiť cestou elektromobility. Distribučná sieť sa už rozrastá k spokojnosti vodičov elektromobilov a k dispozícii sú aj individuálne riešenia privátneho nabíjania.
GreenWay Infrastructure patrí medzi popredných hráčov elektromobility na Slovensku a je najväčším stredoeurópskym poskytovateľom služieb elektromobility. V roku 2021 spoločnosť na Slovensku spustila celkovo 33 nových nabíjacích staníc. Vo vlastnej sieti má na našom území dokopy 124 verejných nabíjacích staníc s viac ako 500 nabíjačkami. Okrem Slovenska od roku 2018 pôsobí aj v Poľsku. Flotilovým zákazníkom poskytuje energiu v sieti GreenWay, v roku 2021 to bolo už viac ako 5 084 005 kWh, čo predstavuje 3600 ton úspory emisií CO2 a 22 ton NOx.
GreenWay poskytuje komplexné služby v elektromobilite – od nákupu vozidiel podľa potrieb zákazníka cez financovanie vozidiel, výber a montáž nabíjacích staníc až po monitoring, spracovanie dát a nabíjacie karty. V týchto službách spolupracuje so spoločnosťami Eurowag, BUSINESS LEASE,ČSOB Leasing a ARVAL.
V roku 2022 plánuje GreenWay spustiť desiatky nových nabíjacích staníc. Venuje sa ale aj zmene technologických štandardov. S príchodom roku 2022 spoločnosť ustúpila od inštalácie nabíjacích staníc s výkonom 50 kW v prospech zariadení s výkonom 100 a 150 kW. Navyše postupne opustí štandard CHAdeMO. Na miestach, kde to bude možné, budú nainštalované dva CCS konektory.
Rast siete nabíjacích staníc
ZSE Drive patrí do skupiny ZSE – Západoslovenská energetika, a. s., a predstavuje jedno z najmodernejších riešení pre elektromobilitu v Európe. Ako líder v poskytovaní služieb verejného nabíjania na Slovensku, kde prevádzkuje už vyše 100 nabíjacích staníc, poskytuje zákaznícke služby v oblasti domáceho, firemného a mestského nabíjania. Na verejných nabíjacích staniciach spoločnosti ZSE je možné nabíjať všetky druhy elektromobilov a plug-in hybridných vozidiel.
Stanice ZSE Drive disponujú oboma celosvetovými štandardmi na rýchlonabíjanie – konektormi CHAdeMO a CCS (Combo), ako aj konektorom na pomalé nabíjanie Type 2 Mennekes. Klienti ZSE Drive môžu využiť nabíjaciu kartu. S ňou sú služby dobíjania lacnejšie, pretože umožní využívanie cenovo dostupnejších programov. K dispozícii sú programy ZSE Drive Guest, ZSE Drive Eco, ZSE Drive Partner a ZSE Drive Flat.
ejoin GO je súčasťou nabíjacej infraštruktúry na Slovensku. Sieť jedného z najväčších poskytovateľov nabíjania je tou najrýchlejšie sa rozvíjajúcou. Dôkazom čoho je 200 nabíjacích bodov, ktoré boli vybudované len v priebehu prvého roka pôsobenia na našom trhu. Za tento krátky čas si prevádzkovateľ nabíjačiek vytvoril stabilné miesto na slovenskom trhu elektromobility.
V sieti ejoin GO nájdete pomalé nabíjacie stanice, tzv. AC, s výkonom až do 22 kW, ktoré na nabíjanie používajú striedavý prúd, od konca roku 2020 aj rýchlonabíjacie DC stanice s výkonom až do 60 kW, ktoré vozidlo nabíjajú jednosmerným prúdom. Od konkurencie sa ejoin GO odlišuje nízkymi cenami, rýchlou a jednoduchou inštaláciou a priaznivými podmienkami pri zapojení do dobíjacej siete. V portfóliu je aj vlastná produkcia nabíjacích staníc pre elektrické autá a elektrobicykle.
Nabíjacie stanice pri obchodných reťazcoch
Bežným javom ostatných rokov sa stávajú aj nabíjačky umiestnené v bezprostrednej blízkosti známych obchodných reťazcov Billa, Kaufland, Lidl a Tesco, ktoré jednoducho idú s dobou. Tento krok je celkom logický a rozhodne vítaný aj zo strany zákazníkov, ktorí vlastnia elektromobil alebo plug-in hybrid. Nabíjanie batérie vozidla počas doby nákupu je veľmi pohodlné. Vhodné umiestnenie nabíjacej stanice môže mať pozitívny efekt aj pre samotný obchod – priláka zákazníkov.
Billa v roku 2021 vykonala predprípravu na nabíjačky pri štyroch predajniach, v Ružomberku, Levoči, vo Svite a v Komárne. Billa disponuje certifikátom o záruke pôvodu spotrebovanej elektriny z obnoviteľných zdrojv. Čo znamená, že zákazníci nabíjajúci svoj elektromobil na nabíjacích staniciach Billa „tankujú“ zelenú energiu.
Kaufland má nabíjacie stanice s výkonom 43 a 22 kW pre elektromobily pri svojich predajniach v Bratislave, Trnave, Prešove, Ilave a Šamoríne.
Lidl má aktuálne k dispozícii desať verejne prístupných nabíjacích staníc (Senec, Bratislava, Nová Baňa, Nová Dubnica, Košice, Liptovský Hrádok, Tornaľa, Modra a Most pri Bratislave) a jednu privátnu v areáli logistického centra v Seredi. V blízkej budúcnosti plánuje masívnu expanziu.
Tesco začalo budovať nabíjacie stanice pre elektromobily už v roku 2014 v spolupráci s poskytovateľom nabíjacích služieb GreenWay. Pri obchodných centrách sú rýchlonabíjacie stanice s konektormi AC Type 2 s výkonom 22 kW a 2 DC konektory CHAdeMO + CCS, oba s výkonom 50 kW. Na staniciach sa môžu nabíjať dve vozidlá súčasne v kombinácii konektorov DC + AC.