Elektromobilita

Greenway vlani zdvojnásobil počet zákazníkov

Greenway vlani zdvojnásobil počet zákazníkov. Spoločnosť Greenway vlani na Slovensku a v Poľsku zdvojnásobila počet nabíjačiek pre elektromobily na 1000 kusov, počet zákazníkov sa zvýšil na 52 000 a množstvo dodanej energie zákazníkom na 8738 megawatthodín (MWh) z 3007 MWh v roku 2021.

Rok 2022 bol pre Greenway prelomový v počte novopripojených staníc. Ale tiež z pohľadu rozširovania ponuky zákazníckych služieb, uviedla v piatok spoločnosť. Na Slovensku má firma 8000 zákazníkov a počet nabíjačiek vzrástol vlani zo 124 na 260. Spolu je to 425 nabíjacích bodov (konektorov). V celej sieti Greenway bolo zákazníkom ku koncu roka k dispozícii 2091 konektorov. Množstvo elektriny dodané zákazníkom na Slovensku sa medziročne zvýšilo na 1120 MWh zo 461 MWh v roku 2021.

„Okrem rozvoja siete a rozširovania ponuky služieb sme museli, žiaľ, reagovať aj na enormné výkyvy cien elektrickej energie,“ pripomenul generálny riaditeľ spoločnosti Peter Badík. Od 1. novembra 2022 sa ceny nabíjania zvýšili v priemere o 30 %. „Dobrá správa je, že v najbližšom období už ďalšiu zmenu nepredpokladáme,“ dodal Badík. Spoločnosť vlani získala investičný kapitál vo výške 85 miliónov eur. Čo je najväčšia známa súkromná investícia do sektora elektromobility v regióne strednej a východnej Európy.

Greenway vlani zdvojnásobil počet zákazníkov

Spolufinancovanie výstavby ďalších 2000 nabíjacích bodov pre osobné, úžitkové a nákladné vozidlá zabezpečí v 22 členských štátoch Európska komisia v rámci projektu Expand-E. Greenway je spolu s Ionity na čele konzorcia, ktoré bude túto infraštruktúru budovať v regióne strednej a východnej Európy. „Na Slovensku postavíme len v rámci tohto projektu 120 nabíjacích staníc s výkonom 150 kilowattov (kW) pre osobné elektromobily a úžitkové vozidlá a tri nabíjacie stanice s výkonom 350 kW pre ťažké úžitkové vozidlá v 31 lokalitách,“ priblížil Badík.

V spolupráci
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button