Elektromobilita

Elektromobil nabijete na takmer 1 500 miestach

Elektromobil nabijete na takmer 1 500 miestach. Elektromobil je na Slovensku možné nabiť na takmer 1 500 verejných nabíjacích bodoch vo vyše 600 lokalitách.

Podľa aktuálnych dát Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA) bolo začiatkom roka 2023 na Slovensku k dispozícii 1 483 verejných nabíjacích bodov v celkovo v 629 lokalitách. 1 Medziročne sa tak počet verejných nabíjacích bodov zvýšil o 45% a počet lokalít o 46%. Takmer tri štvrtiny všetkých nabíjacích bodov (1 053 ks) je z kategórie normálnych bodov s výkonom 22 kW (striedavý prúd – AC) a takmer jednu štvrtinu (334 ks) tvoria rýchlonabíjacie body s výkonom 50 kW na jednosmerný prúd (DC).

Zvyšok (96) sú ultrarýchle DC nabíjačky s výkonom 150 až 350 kW (DC). Nabíjacie lokality sú relatívne rovnomerne rozdelené po celom Slovensku. V pokrytí infraštruktúrou o niečo vyčnieva Bratislavský kraj (22% všetkých lokalít), čo je prirodzené, keďže je tu registrovaný aj najvyšší počet elektromobilov. Nasledujú Prešovský a Košický samosprávny kraj (oba po 14%), Nitriansky a Trenčiansky kraj (oba po 11%), Žilinský a Banskobystrický (oba po 10%). Najmenší podiel nabíjacích lokalít je v Trnavskom samosprávnom kraji (9%).

Tabuľkový prehľad počtov nabíjacích bodov a lokalít na Slovensku k 15. januáru 2023

Elektromobil nabijete na takmer 1 500 miestach

„Výraznejší rozvoj nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily je základom pre ochotu
motoristov prejsť na nízkoemisné vozidlá. Už v najbližších týždňoch SEVA očakáva
odštartovanie podpory pre výstavbu nabíjačiek pre mestá v objeme 10 miliónov EUR,
ktorá bude financovaná z Plánu obnovy a vyhlasovať ju bude Ministerstvo
hospodárstva SR. V prvom štvrťroku sa ďalej otvorí podobná schéma v objeme vyše 6
miliónov pre podnikateľské subjekty. Veríme, že ešte tento rok sa spustí aj výstavba vyše
230 ultrarýchlych nabíjacích bodov na diaľniciach, na čo by malo ísť z Plánu obnovy
ďalších 30 miliónov EUR,“

uvádza Patrik Križanský, riaditeľ SEVA.

Vo výstavbe nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily musí Slovensko výrazne pridať. Keďže sa v roku 2035 podľa schválenej legislatívy skončí predaj bežných vozidiel so spaľovacím motorom. V celej Európskej únii sa budú môcť predávať už iba úplne bezemisné vozidlá. Viaceré koncerny (napr. Volvo, Mercedes), respektíve automobilové značky (napr. Opel, Fiat) pritom zvažujú prechod na plne elektrické
portfólio v Európskej únii už okolo roku 2030.

Zdroj
transport.sk
Editor
TS

Prečítajte si aj

Back to top button