Cestná doprava

Traton a Hino Motors vytvoria spoločný podnik na vývoj elektrických áut

Traton, nákladná divízia nemeckého koncernu Volkswagen (VW) a japonský výrobca úžitkových vozidiel Hino Motors, dcérska spoločnosť Toyoty, v stredu oznámili, že vytvoria spoločný podnik na vývoj elektrických nákladných vozidiel. Automobilky na celom svete sa preorientovávajú na rastúci trh s elektronickými vozidlami. Traton a Hino budú vyvíjať akumulátorové, elektrické a palivové články, ako aj ďalšie komponenty a softvér, uviedli v spoločnom vyhlásení.

Traton, rovnako ako celá skupina Volkswagen, označil elektrifikáciu za jednu zo svojich strategických priorít, pretože sa snaží dosiahnuť ciele Európskej únie (EÚ) v oblasti uhlíkových emisií. Skupina so sídlom v Mníchove, ktorej patria značky MAN a Scania, si dala za cieľ investovať do elektrických vozidiel do roku 2025 miliardu eur. „Nový spoločný podnik s Hino je ďalším dôležitým krokom v elektrifikácii, ktorý posúva našu misiu ďalej,“ uviedol výkonný riaditeľ Traton Matthias Gründler. Obe spoločnosti sa najskôr dohodli na partnerstve v roku 2018 a v roku 2019 založili spoločný podnik v oblasti obstarávania.

Podobu nového spoločného podniku zatiaľ nešpecifikovali. Uviedli však, že „vytvoria tím špecialistov“ a spoločný projekt odštartujú najskôr vo švédskom Sodertalje, kde má Scania svoju továreň, a neskôr v Tokiu. Traton zamestnáva 83.000 ľudí a v roku 2019 predal na celom svete 242.000 vozidiel. Hino zamestnáva 35.000 ľudí a jeho odbyt v roku 2019 dosiahol 190.000 vozidiel. Traton v polovici októbra oznámil „zásadnú dohodu“ o kúpe amerického výrobcu nákladných vozidiel Navistar za 3,7 miliardy USD (3,13 miliardy eur). Spolupráca spoločností TRATON a Hino už v roku 2018, kedy podpísali startegickú dohodu o dlhodobom partnerstve. V roku 2019 založili spoločný joint venture podnik v oblasti obstarávania, teraz svoju spoluprácu rozširujú aj v oblasti e-mobility.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button