Cestná doprava

Švédska automobilka Volvo očakáva problém s čipmi aj v budúcom roku

Švédsky výrobca osobných áut Volvo Cars počíta s pokračovaním problematických dodávok čipov pre automobilový priemysel aj v budúcom roku.

Na druhej strane, v posledných mesiacoch sa situácia v oblasti dodávok pomaly zlepšuje. Firma zároveň potvrdila predbežné výsledky za 3. kvartál v oblasti prevádzkového zisku aj tržieb.

Spoločnosť v utorok informovala, že problémy dodávateľských reťazcov sa nekončia, avšak, ako povedal šéf automobilky Hakan Samuelsson, aj keď produkcia je stále nižšia než dopyt, „od septembra sa situácia každý mesiac zlepšuje“. Na druhej strane dodal, že „nedostatok polovodičov v automobilovom priemysle bude aj naďalej obmedzujúcim faktorom“.

Nedostatok čipov prinútil mnohé automobilky vrátane Volva obmedziť produkciu. Finančný riaditeľ firmy Björn Annwall očakáva, že tento faktor bude hlavným problémom automobiliek aj v poslednom štvrťroku tohto roka.

Podľa predbežných údajov za november firma Volvo Cars, ktorej väčšinovým vlastníkom je čínska spoločnosť Geely Holding, predala v tomto mesiaci približne 52 000 áut. To je medziročne o 52 % menej. Zároveň potvrdila pôvodne oznámené predbežné údaje o vývoji zisku a tržieb.

Prevádzkový zisk dosiahol 3,3 miliardy švédskych korún (320,69 milióna eur), zatiaľ čo pred rokom zaznamenala spoločnosť tento zisk na úrovni 4,4 miliardy SEK. Tržby klesli o 7 % na 60,8 miliardy SEK.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button