Cestná doprava

Scania otvára vlastnú montážnu linku na batérie

Scania otvára vlastnú montážnu linku na batérie. Prelomový okamih: Scania otvára vlastnú montážnu linku na batérie do elektrických vozidiel.

Dnešný deň predstavuje pre spoločnosť Scania historický okamih, pretože v jej švédskom sídle v Södertälje bola slávnostne zahájená montáž akumulátorov pre batériové elektrické vozidlá. Začatie prevádzky v novom závode umožňuje sériovú výrobu výkonných prémiových nákladných elektromobilov.

„Som nesmierne hrdý na všetkých kolegov, ktorí sa svojím srdcom a umom podieľali na sprevádzkovaní montážnej linky. Naším cieľom je podpora prechodu na udržateľný prepravný systém. Sprevádzkovaním montáží akumulátorov sme dosiahli jeden z kľúčových faktorov umožňujúcich urýchliť prechod na elektrifikáciu,“ hovorí Christian Levin, prezident a generálny riaditeľ spoločností Scania a TRATON Group.

Montáž výkonných jednotiek

V roku 2030 má byť 50% predajov spoločnosti Scania tvorených elektrickými vozidlami. V dlhšom časovom horizonte bude možné elektrifikovať každý typ dopravy. „Prechod na elektrifikované riešenia znamená najväčšiu transformáciu v histórii dopravy a rok 2023 je rokom jej skutočného spustenia. Preukázateľné míľniky tejto transformácie prichádzajú jeden za druhým a investícia 1,5 miliardy SEK do tejto montážnej prevádzky je jedným z nich,“ pokračuje Levin.

V apríli predstavili spoločnosti Scania a Northvolt spoločne vyvinutý batériový článok, špeciálne navrhnutý pre ťažkú nákladnú dopravu s vynikajúcimi parametrami a jedinečne nízkou uhlíkovou stopou. Článok sa vyrába v gigafactory Northvolt ETT v severnom Švédsku a od 5. septembra sa bude montovať do blokov v novom závode v Södertälje s rozlohou 18 000 m2, čo umožní spustiť sériovú výrobu prémiových elektrických nákladných vozidiel Scania pre regionálnu dopravu.

Christian Levin, prezident a generálny riaditeľ spoločností Scania a TRATON Group

Scania otvára vlastnú montážnu linku na batérie

Umožnenie veľkosériovej výroby elektrických vozidiel

Umiestnením montážneho závodu v susedstve linky na výrobu podvozkov v Södertälje, ktorá bola tohto roku v lete prestavaná na veľkosériovú výrobu elektrických vozidiel, boli vytvorené podmienky pre rýchle a efektívne výrobné toky. Závod montáže akumulátorov je od príjmu tovaru cez výrobu až po dodanie vysoko automatizovaný a zamestná 550 pracovníkov spoločnosti Scania.

Aj napriek rýchlo sa meniacemu podnikateľskému prostrediu stále platí náš sľub, že naši zákazníci budú vždy na prvom mieste. Byť prémiovou značkou znamená, že dodávame riešenia, ktoré sú najkvalitnejšie a udržateľné. Článok, ktorý sa teraz montuje do modulov a tzv. battery packov, je toho dokonalým príkladom. Jeho schopnosť poháňať nákladné automobily po dobu 1,5 milióna kilometrov zodpovedá životnosti nákladného vozidla. „Je nám cťou, že môžeme byť spoločne so všetkými našimi partnermi a zákazníkmi motorom tejto obrovskej zmeny,“ hovorí Marcus Holm, vedúci výroby a logistiky spoločnosti Scania.

Zdroj
transport.sk
Editor
TS

Prečítajte si aj

Back to top button