Cestná doprava

Rekonštrukcia frekventovaných úsekov v smere na Bardejov a Domašu

Prešovský samosprávny kraj (PSK) pokračuje aj tento rok v rekonštrukciách ciest. Zmodernizovať chce frekventované úseky ciest Demjata – Raslavice a Fijaš – Lomné. Vo štvrtok odovzdal predseda PSK Milan Majerský staveniská do rúk zhotoviteľom. Cesty majú byť zrekonštruované za 300 kalendárnych dní.

Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu PSK informovala, že v úseku Demjata – Raslavice bude zmodernizovaná 2,3 kilometra dlhá cesta druhej triedy, tiež dva mosty v nevyhovujúcom stave a dva cestné priepusty. Celkové náklady predstavujú viac ako 2,2 milióna eur, pričom financované budú z európskych zdrojov v rámci projektu – Interreg V-A 2014-2020 PL-SK. Prešovský samosprávny kraj prispeje na tento účel sumou 110 700 eur. „Vlani sme odovzdali takmer 6,5-kilometrový úsek Kapušany – prieťah a Fulianka – Demjata za viac ako 4 milióny eur. Po zimnej prestávke opäť pokračujeme v prácach, aby sme celý tento frekventovaný úsek na Bardejov skompletizovali,“ uviedol Majerský.

Modernizácia vozovky podľa neho zároveň zabezpečí lepší prístup obyvateľov na napojenie cestnej siete Prešov – Kapušany – Svidník (R4) – Vyšný Komárnik – Barwinek. Taktiež zlepší cezhraničnú mobilitu a dostupnosť pohraničia prostredníctvom napojenia okresov na TEN-T koridor a na diaľnicu D1. Projekt, ktorý zahŕňa rekonštrukciu cesty Demjata – Raslavice, sa realizuje v spolupráci s poľským partnerom. V rámci ďalšieho slovensko-poľského projektu, ktorý zahŕňa rekonštrukciu cesty Fijaš – Lomné, bude opravený úsek v celkovej dĺžke viac ako sedem kilometrov. Taktiež bude urobená sanácia zvážlivého územia a oporného múra, upravia sa priepusty a zrekonštruuje sa most. Okrem toho sa počíta s pokládkou asfaltového koberca s vyrovnaním miestnych nerovností, vybudovaním obojstrannej autobusovej zastávky, modernizáciou priechodov pre chodcov v obciach Fijaš, Kručov a Lomné i bezpečnostných zariadení.

„Modernizáciu tejto komunikácie považujem za obzvlášť dôležitú, keďže počas letnej sezóny tu prúdi nemálo turistov za rekreáciou k vodnej nádrži Domaša. Verím, že o desať mesiacov už budeme túto frekventovanú cestu slávnostne otvárať, čím zlepšíme nielen podmienky pre rekreantov, ale aj domácich obyvateľov. Modernizácia tohto úseku sa vyšplhá na takmer 2 milióny eur, pričom kraj sa bude podieľať na spolufinancovaní piatimi percentami, čo predstavuje viac ako 99 000 eur,“ spresnil Majerský. Celkové náklady na rekonštrukciu predstavujú viac ako 1,9 milióna eur. Stavba je spolufinancovaná z eurofondov v rámci projektu – Interreg V-A 2014-2020 PL-SK.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button