Cestná doprava

Povinné prestávky sa vodičom oplatí naplánovať

Povinné prestávky sa vodičom oplatí naplánovať. Znie to ako jednoduchý príklad: Ak sú dve mestá od seba vzdialené 450 kilometrov a nákladné vozidlo ide rýchlosťou 90 kilometrov za hodinu, po akom čase príde z jedného mesta do druhého? Vodiči cestnej nákladnej dopravy vedia, že je to chyták. Ak by v cieli chceli byť päť hodín po štarte, hrozila by im vysoká pokuta..

Už po 4 hodinách a 30 minútach si totiž povinne musia dať 45-minútovú prestávku. Pravidlá pre čas jazdy, povinné pauzy a odpočinok vodičom nákladných vozidiel určujú prísne smernice. Platia pre všetky štáty Európskej únie i pridružené krajiny, ktoré podpísali dohodu AETR (napríklad Srbsko).
Pravidlá určujú, že vodič denne nesmie jazdiť viac ako 9 hodín; dvakrát do týždňa si však môže jazdu natiahnuť o hodinu. Celkovo by však za týždeň nemal najazdiť viac ako 56 hodín a v dvoch po sebe nasledujúcich týždňoch 90 hodín.

Možnosť výnimočných služieb

V rámci jedného dňa nesmie vodič nepretržite sedieť za volantom viac ako štyri a pol hodiny. K takémuto bloku jazdy prislúcha prestávka o minimálnej dĺžke 45 minút a vodič si ju môže rozdeliť na dve časti. Kratšia však musí trvať aspoň štvrť hodinu.

Komplikované pravidlá si preto od vodičov vyžadujú strategické plánovanie. Ideálne je, ak si dennú jazdu dokážu rozdeliť tak, aby im povinné prestávky vyšli na miesta, kde môžu očakávať najlepšie služby.
Môžu si tak vybrať napríklad jednu z čerpacích staníc v rámci novovytvorenej výberovej siete Eurowag Prime. Tie profesionálnym vodičom ponúkajú exkluzívne služby na strategických miestach – a navyše optimalizované ceny.

Povinné prestávky sa vodičom oplatí naplánovať

Na Slovensku sú štyri lokality

V rámci Európy nájdu vodiči Eurowag Prime na 70 miestach. Na Slovensku prísne podmienky nastavené Eurowagom zatiaľ spĺňajú štyri lokality. Vodiči, ktorí si plánujú zastávky na svojej trase, sa tak môžu rozhodnúť aj podľa vlastných preferencií.

Niektorí majú radi blízkosť mesta a možnosť odskočiť si na nákup. Tí sa určite potešia čerpacím staniciam Eurowag Prime vo Zvolene či v Trnave, ktoré sa nachádzajú v blízkosti obchodného centra. V Trnave okrem toho majú k dispozícii aj reštauráciu, autoumyváreň, bezdrôtové pripojenie na internet a môžu pohodlne zaparkovať.

Povinné prestávky sa vodičom oplatí naplánovať

Kto radšej odpočíva obklopený krásnou prírodou, ocení čerpaciu stanicu Eurowag Prime pod Strečnom. Aj tu je k dispozícii bezdrôtové pripojenie na internet. A kto nechce strácať čas a plánuje sa po oddychu rýchlo vrátiť na diaľnicu, môže si vybrať samoobslužnú čerpaciu stanicu v Malackách, kde môže zaplatiť nielen kartou Eurowagu, ale i pomocou služby Eurowag Pay.

Bez ohľadu na to, ktorú lokalitu si vyberú, nájdu na nich najvýhodnejšie služby, optimalizované ceny a pravidelné akcie. Všetky lokality, nielen na Slovensku, možno nájsť na webovej stránke Eurowagu či v mobilnej aplikácii. „Dobrou správou pre vodičov je, že ďalšie prevádzky siete Eurowag Prime budú postupne pribúdať,“ hovorí Miroslav Novák, Country Manager spoločnosti pre Slovensko a ČR.

Editor
Peter Magerčiak
Back to top button