Cestná doprava

Posledná možnosť tankovať v Maďarsku

Posledná možnosť tankovať v Maďarsku. Zahraničné autá využili poslednú možnosť tankovať v Maďarsku za regulovanú cenu.

Maďarské prihraničné čerpacie stanice vo štvrtok (26. 5.) do polnoci zažili nápor vozidiel zo zahraničia vrátane Slovenska. Dôvod bol, aby využili do polnoci poslednú možnosť natankovať základné druhy pohonných látok za regulované ceny. V Győri polhodinu pred polnocou čakal podľa statusov zverejnených na Facebooku dlhý rad slovenských vozidiel pred jedným z čerpadiel. Podobnú situáciu zažili aj v Mosonmagyaróvári či v Komárome.

V zmysle nariadenia maďarskej vlády od piatka budú môcť v Maďarsku tankovať pohonné látky za regulované ceny iba vozidlá s maďarským evidenčným číslom. Výnimkou sú zahraničné autá z krajín, v ktorých sú ceny pohonných látok tiež regulované. Pričom zoznam takýchto krajín zverejní minister zahraničných vecí.

Posledná možnosť tankovať v Maďarsku

Šéf úradu vlády Gergely Gulyás vo štvrtok na tlačovej konferencii v Budapešti vyzdvihol, že v Európe sa natankuje najlacnejšie práve v Maďarsku. Preto v prihraničných oblastiach vznikla „tankovacia turistika“ zo susedných krajín, ktorá už ohrozuje bezpečnosť dodávok pohonných látok.

„Zneužívajú situáciu, v ktorej je maďarská cena 480 forintov (1,23 eura) za liter oproti 700- až 900-forintovej cene v iných krajinách Európy,“ dodal Gulyás. Spresnil, že vozidlá so zahraničnými evidenčnými číslami natankujú pohonné látky iba za trhovú cenu. Tá sa aktuálne pohybuje v prípade základného druhu benzínu 661 forintov a nafty 679 forintov.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button