Cestná doprava

Pneumatiky staršie ako 10 rokov budú v Británii zakázané

Dôležité fakty z článku
  • Pneumatiky staršie ako 10 rokov budú vo Veľkej Briánii na nákladných vozidlách a autobusoch od 1. februára zakázané
  • Na každej pneumatike bude musieť byť jasne viditeľný dátum výroby

Pneumatiky staršie ako 10 rokov budú v Anglicku, Škótsku a Walese na nákladných vozidlách, autobusoch a autokaroch zakázané. Toto opatrenie má za cieľ zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky. Predchádzala mu niekoľkoročná príprava a výskum ministerstva dopravy, ktorý ukázal, že staré pneumatiky podliehajú korózii a môžu byť príčinami nehôd.

Na predných nápravách nákladných vozidiel, autobusov a autokarov budú takéto pneumatiky ilegálne, pri minibusoch to platí pre všetky nápravy. Rovnaké podmienky platia aj pre protektorované pneumatiky, pri tých sa bude brať do úvahy dátum, kedy boli protektorované.

„Tak, ako by ste nejazdili na aute, ktoré má chybné brzdy, zabezpečenie, že vaše pneumatiky sú spôsobilé na používanie je kľúčové, aby bola vaša cesta bezpečná. Toto opatrenie dodá vodičom v celej krajine dôveru v to, že ich nákaldné vozidlá, autobusy a autokary sú naozaj spôsobilé na používanie – to výši bezpečnosť na cestách všade. Táto zmena je výsledkom niekoľkoročnej snahy a zároveň úctou pre Frances Molloy,“ povedala britská ministerka dopravy Baroness Vere.

Syn Frances Molloy Michael zahynul pri nehode autobusu v roku 2012. Autobus, ktorým sa viezol, mal na prednej náprave pneumatiky staré 19 rokov. Odvtedy bola pani Molloy veľkou bojovníčkou za zmenu zákona a zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky. Súčasťou snahy o zníženie počtu obetí na cestách bolo za posledné dva roky aj ďalších 70 opatrení, ktoré prijalo ministerstvo dopravy v Spojenom kráľovstve.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
Department for Transport

Prečítajte si aj

Back to top button