Cestná doprava

Objednávka prvých vodíkových autobusov

Objednávka prvých vodíkových autobusov. Dopravný podnik Bratislava(DPB) môže objednať prvé vodíkové autobusy, podpísal zmluvu o nenávratnom finančnom príspevku (NFP) z eurofondov, ktorú mestský dopravca uzatvoril s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

Zmluvu následne uzavrie aj s dodávateľom, poľskou spoločnosťou Solaris Bus & Coach ako víťazom súťaže. Vozidlá by mohli začať premávať na jeseň 2023. „Vodíková technológia prináša perspektívu do plánovania mestskej hromadnej dopravy v budúcnosti. Ak ich porovnáme s elektrobusmi, výhodou týchto vozidiel je dlhší dojazd, ale aj rýchlejšie tankovanie. Bratislavský dopravný podnik bude už čoskoro priekopníkom v tejto technológii,“ skonštatoval predseda Predstavenstva DPB Martin Rybanský.

Objednávka prvých vodíkových autobusov

Polovica vozidlového parku DPB sa v súčasnosti vyznačuje nízkymi emisiami (elektrobusy, pohon CNG či autobusy, ktoré spĺňajú prísnu normu Euro 6). Dopravný podnik patrí na Slovensku a v Česku medzi lídrov z hľadiska počtu kilometrov pri využívaní elektrobusov. V porovnaní s nimi je však výhodou nových vodíkových autobusov vyšší dojazd či rýchle tankovanie. Autobus na vodík by mohol na jedno dotankovanie prejsť viac ako 350 kilometrov, čím by mal dokázať plnohodnotne nahradiť bežné autobusy v celodennej prevádzke.

Autobusy tvoria v súčasnosti vyše polovice výkonov mestskej dopravy v Bratislave. Mestský dopravca preto hľadá spôsoby, akými by znížil objem emisií a zároveň zefektívnil prevádzku. Čoskoro by mohol byť prvým dopravcom prevádzkujúcim flotilu vodíkových autobusov MHD na Slovensku. Víťazný dodávateľ vodíkových autobusov, poľská spoločnosť Solaris Bus & Coach, vzišiel zo súťaže vyhodnotenej koncom minulého roka. Úspešným uchádzačom sa stal s cenou 24,4 milióna eur.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASRFoto: https://dpb.sk/

Prečítajte si aj

Back to top button