Cestná doprava

Nová technika na zimnú údržbu ciest v BBSK

Nová technika na zimnú údržbu ciest v BBSK. Zimnú údržbu ciest v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) bude zabezpečovať nová technika za 8,5 milióna eur.

Banskobystrická regionálna správa ciest (BBRSC) zmodernizovala štvrtinu vozového parku a na zimné obdobie má pripravené i dostatočné množstvo posypovej soli. Na stredajšom brífingu o tom informovali predseda BBSK Ján Lunter a predseda predstavenstva BBRSC Martin Lejtrich. BBRSC v rámci obnovy vozového parku nakúpila celkom 134 kusov vozidiel, modernizáciu spoločnosť hradila z vlastných a úverových zdrojov. „Sú to špeciálne stroje, vozidlá na zimnú aj letnú údržbu ciest. Obmenili sme kompletne aj flotilu osobných vozidiel,“ priblížil Lejtrich. Ako dodal, okrem odhŕňačov nakúpili i traktory na kosbu popri cestách či nakladače.

Nová technika má prispieť k vyššej efektivite zimnej údržby a lepšiemu hospodáreniu spoločnosti. Predseda predstavenstva BBRSC verí, že napriek energetickej kríze a inflácii sa v Banskobystrickom kraji počas nadchádzajúcej zimy podarí zabezpečiť bezproblémovú údržbu ciest a komunikácií.

Nová technika na zimnú údržbu ciest v BBSK

„Máme zaobstarané zmluvy na všetky tovary a služby, ktoré sú potrebné na zimnú údržbu ciest. Nárasty cien pri niektorých položkách sú o 30 až 100 percent oproti porovnateľnému obdobiu v roku 2021,“ dodal Lejtrich s tým, že okrem energií výrazne zdražela i posypová soľ. BBRSC investíciou zmodernizovala približne štvrtinu svojho vozového parku, v ďalších nákupoch chce v prípade dostatku finančných zdrojov pokračovať i v nasledujúcich rokoch.

Spoločnosť má po celom kraji 15 regionálnych stredísk, nová technika má smerovať do každého z nich. Obdobie zimnej údržby sa začína v BBSK 1. novembra. „BBRSC udržiava 2458 kilometrov ciest II. a III. triedy a okrem toho 592 kilometrov ciest I. triedy. Staráme sa aj o 1048 mostov. Udržiavame horské priechody Donovaly a Čertovica, sú to ťažké úlohy, a robíme všetko preto, aby sme dopravu zabezpečili dobre,“ poznamenal predseda BBSK Ján Lunter.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button