Cestná doprava

Most na Dunaji medzi Komárnom a Komáromom sa bude volať Most Monoštor

Výstavba cestného mosta, ktorý bude spájať slovenské Komárno a maďarský Komárom a je spoločným projektom Slovenska a Maďarska, je v poslednej etape realizácie. Maďarsko-slovenská pracovná skupina rozhodla, že most sa bude volať Most Monoštor (Monostori híd), informoval v pondelok agentúru MTI štátny tajomník rezortu inovácie a technológií László Mosóczi.
      
Most sa na pravom brehu Dunaja nachádza v komáromskej mestskej časti Koppánymonostor, pričom neďaleko je Monoštorská pevnosť. Tá je súčasťou komárňanského pevnostného systému, ktorý bol najväčším fortifikačným komplexom v rámci bývalého Uhorska. Konečné rozhodnutie o návrhu názvu, ktorý podporuje aj slovenská strana, bude takisto v rukách spoločnej pracovnej skupiny, dodal Mosóczi.

Nasadzovanie segmentu nového cezhraničného mosta medzi Komáromom a Komárnom. Most, ktorého stavbu slávnostne otvoril 17. októbra 2017, by mali odovzdať v auguste 2020 (FOTO: TASR – Ladislav Vallach)

Výstavba mosta je financovaná z eurofondov prostredníctvom Nástroja na prepájanie Európy. Oba brehy Dunaja boli spojené v decembri 2019 obojstranným privarením posledného namontovaného segmentu. Okrem hlavnej cesty s dvoma pruhmi bude na moste aj chodník pre peších a cyklocesta. Celkový rozpočet projektu je vyše 117 miliónov eur.
      
Medzivládnu dohodu o výstavbe medzi vládami Slovenska a Maďarska podpísali v roku 2012. V roku 2014 boli vydané stavebné povolenia na obidvoch stranách a v roku 2015 získali obe krajiny grant z európskych fondov z programu CEF – Nástroj na prepojenie Európy. Výška grantu dosahuje 85 percent z nákladov 91,2 milióna eur.
      
Podpredseda vlády pre ekonomiku a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) si výstavbu mosta v Komárne prezrel 11. mája spolu s maďarským ministrom zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péterom Szijjártóom, ktorý povedal, že 600 metrov dlhý most bude odovzdaný v auguste.

Na snímke vpravo podpredseda vlády pre ekonomiku a minister hospodárstva SR Richard Sulík a maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó (FOTO: TASR – Ladislav Vallach)

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button