Cestná doprava

Model DAF LF Electric pre mestský rozvoz s „nulovými emisiami“

Spoločnosť DAF Trucks predstavuje vozidlo LF Electric: plne elektrické rozvozové vozidlo s nosnosťou 19 ton, určené pre mestské aplikácie. Vozidlo najmodernejšie konštrukcie ponúka dojazd až 280 kilometrov.

Spoločnosť DAF zaujíma poprednú pozíciu v oblasti elektrických hnacích sústav pre úžitkové vozidlá. Spoločnosť DAF bola prvým európskym výrobcom nákladných vozidiel, ktorý uviedol na trh plne elektrický ťahač – model CF Electric (CHJS až 37 ton), ktorý je určený predovšetkým pre distribúciu do supermarketov a medzimestskú dopravu. Prednedávnom spoločnosť DAF rozšírila svoju ponuku vozidiel EV o model 6×2 CF Electric vybavený riadenou zadnou nápravou (CHV až 29 ton), čo je ideálne napríklad pre zvoz odpadu s „nulovými emisiami“. Vozidlá radu CF Electric už najazdili niekoľko stotisíc kilometrov pre popredných zákazníkov a prispeli k tomu tiež skúsenosti spoločnosti DAF s technológiou elektrickej hnacej sústavy. Nový model LF Electric je najnovším produktom spoločnosti DAF, ktorý disponuje plne elektrickou hnacou sústavou.

Prečítajte si aj

Pravidelné trasy

Elektromotor modelu LF Electric poskytuje menovitý výkon 250 kW (max. 370 kW) a menovitý krútiaci moment 1 200 Nm (max. 3 700 Nm). Napájanie je dodávané z akumulátora s lítiovým fosfátom železa (LFP), ktorého hrubý energetický obsah je 282 kWh (efektívny 254 kWh). Vďaka tomu má model LF Electric dojazd najmenej 280 kilometrov, pričom je veľmi tichý a má nulové emisie. To je viac než dostatočné pre potreby prevádzkovateľov mestskej distribučnej prepravy.

Akumulátory najnovšej generácie

Spoločnosť DAF používa vo všetkých plne elektrických vozidlách takzvané akumulátory LFP (s lítiovým fosfátom železa čiže Lithium Ferro Phosphate). Ide o akumulátory najnovšej generácie, ktoré v záujme udržateľnosti neobsahujú kobalt ani horčík. Navyše sú lepšie usporiadané, čo vedie k vyššej hustote energie na liter, a chemický princíp akumulátora zaisťuje vyššiu tepelnú bezpečnosť. Akumulátory LFP majú šesťročnú záruku, ktorá potvrdzuje dôveru spoločnosti DAF v ich výkon, spoľahlivosť a životnosť.

Pomalé a rýchle nabíjanie

Špeciálnou vlastnosťou nového vozidla DAF LF Electric je kombinovaný systém nabíjania. Systém umožňuje nabíjanie vozidla prostredníctvom bežnej elektrickej siete a je ideálny, keď sa vozidlo na konci dňa vráti na domácu základňu. Prostredníctvom pomalého nabíjania (400 V AC, 22 kW, tri fázy) možno akumulátor nabiť z 20 % na 80 % za 6,5 hodiny. Plné nabitie (z 0 % na 100 %) trvá až 12 hodín. Ak je k dispozícii špeciálne vybavenie, rýchle nabíjanie akumulátorov (650 V DC, 150 kW) bude trvať len 60 minút od 20 % do 80 % alebo 2 hodiny, aby sa akumulátory úplne nabili.

e-PTO k dispozícii

Ako súčasť voliteľnej výbavy pre DAF LF Electric je k dispozícii s e-PTO 400 V pre napájanie pomocných zariadení, ako je inštalácia elektrického chladenia alebo elektrohydraulický žeriav. Tým sa eliminuje potreba samostatného generátora a výsledkom je kompletné rozvozové nákladné vozidlo s nulovými emisiami.

Dva varianty rázvoru

Model LF Electric je spočiatku k dispozícii v prevedení s podvozkom 19 ton, s možnosťou voľby rázvorov 5,3 alebo 5,85 metra. Vozidlo ponúka pre nadstavbu a užitočné zaťaženie hodnotu 11 700 kilogramov, čo je dostačujúce pre väčšinu aplikácií mestskej distribúcie.

Výhody vďaka DNA modelového radu LF

Je samozrejmé, že model LF Electric ťaží z rovnakej DNA ako príbuzné modely so spaľovacím motorom. Rovnako ako každý model LF aj tento ponúka jednoduché nastupovanie, vynikajúci výhľad do všetkých strán, perfektné pohodlie vodiča a malý polomer otáčania, a tým aj vynikajúcu manévrovateľnosť. Je vhodným nákladným vozidlom pre každého vodiča zabezpečujúceho rozvoz v meste. Rad DAF LF Electric, ktorý bol vyvinutý v úzkej spolupráci s Dana Inc., začnú vyrábať v máji v Leyland Trucks vo Veľkej Británii.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
Tlačová správa

Prečítajte si aj

Back to top button