Cestná doprava

HOPI – synonymum prepravy potravín

HOPI – synonymum prepravy potravín. Svojou viac ako 20-ročnou pôsobnosťou získala doprava HOPI patričné know-how na zaistenie dodávok tovaru vo všetkých teplotných režimoch a množstvách. Expanzia spoločnosti v rámci strednej Európy je fascinujúca.

Rodinná firma z Čiech, pôvodom z Klášterca nad Ohří, sa k nám postupne rozšírila cez Prahu a Moravu v roku 2000. Sídlo spoločnosti na Slovensku je situované v Maduniciach, kde sa nachádza najväčší a najvyšší mraziarenský sklad v rámci nášho územia. Vzhľadom na rozširujúci sa obchodný cieľ HOPI pôsobí od roku 2009 aj v sklade v Senci, pričom v tomto sklade pre zvýšený dopyt v roku 2016 spoločnosť zvýšila svoju kapacitu viac ako dvojnásobne. HOPI má na Slovensku takisto cross-dockové sklady v Prešove (2003), vo Zvolene (2017) a v Ružomberku (2021). Prepravné služby a služby food logistiky realizuje HOPI okrem Čiech a Slovenska aj v Poľsku, Maďarsku a Rumunsku.

Už takmer 20 rokov HOPI na Slovensku zaisťuje dopravný servis pre segment FMCG vo všetkých teplotných režimoch. V autoparku má 60 vlastných vozidiel s chladiarenskou nadstavbou (od 8-paletových sólo po 66-paletové návesy). Distribúciu potravín realizuje pre také veľké obchodné reťazce, ako sú Lidl, Metro, Kaufland, BILLA, Tesco a Rajo, ako aj pre ďalších partnerov v oblasti potravinovej logistiky.

HOPI Madunice

HOPI – synonymum prepravy potravín

Dopravné služby HOPI

Autopark sa skladá prevažne z vozidiel Scania v spojení s chladiarenskými návesmi. Dopravná technika aj procesy prechádzajú opakovane auditmi a sú pravidelne certifikované. Firma spolupracuje s výrobcom Scania na certifikovanom ekologickom projekte Ecolution. Moderný autopark disponuje napríklad sklápacím čelom alebo priečkou na rozdelenie teplotných režimov. Na prepravu väčších objemov sa využívajú návesy s kapacitou až 66 paliet (tzv. double deckery).

Chladiarenské návesy Schmitz Cargobull SKO 24/L FERROPLAST – V7 v multiteplotnom prevedení s posuvnou medzistenou (dve samostatné komory s riadenými teplotami), s chladiarenskými agregátmi Thermo King SLXi Spectrum patria k tomu najlepšiemu na európskom trhu. Vozidlá majú certifikáciu HACCP, certifikáciu ATP IR aj typové schválenie ES s certifikátom o zhode (CoC). Agregáty sú menej hlučné a keďže produkujú menej CO2, sú aj ekologickejšie.

„Naši vodiči majú oproti európskemu priemeru o štvrtinu lepšie výsledky v systéme SDS, čo znamená veľký príspevok k ochrane čistého ovzdušia. V rámci prepravy potravín využívame vlastný pokročilý systém kontroly a komunikácie E-driver, tovar je tak po celý čas prepravy pod neustálou kontrolou. Najmodernejšie telematické systémy popredných svetových výrobcov (Scania Fleet Management, W.A.G. payment solution – Princíp) nám umožňujú nepretržite kontrolovať vozidlo a komunikovať s vodičom,“

hovorí generálny riaditeľ a konateľ spoločnosti HOPI SK Péter Vörös.
Generálny riaditeľ a konateľ spoločnosti HOPI SK Péter Vörös

Všetky objemy. Všetky teploty. Vždy ekologicky

Firma zaisťuje prepravu celokamiónových FTL (Full Truck Load) zásielok vo všetkých teplotných režimoch po celom Slovensku aj Česku, prepravu jednotlivých paliet LTL (Less Than Truck Load) zásielok, ako aj prepravu čiastočne naplnených vozidiel PTL (Partial Truck Load). A v neposlednom rade distribuuje aj menšie objednávky, ktoré je potrebné zavážať na odberné miesta – teda malé predajne.

Motto projektu „HOPI v každej dedine“ je príznačné, cieľom je rozšíriť drobnú/kartónovú distribúciu po celom Slovensku. Službu kartónovej distribúcie poskytuje HOPI vo všetkých teplotných režimoch, minimálne 5 dní v týždni. Zabezpečuje ju internou dopravou – flotilou nových mraziarenských/chladiarenských dodávok s kontrolovanou teplotou, ale aj externou dopravnou spoločnosťou.

„Cieľom kartónovej distribúcie je znížiť náklady súvisiace s dopravou tovaru nášho zákazníka na malé prevádzky. Tovar zákazníci dovezú k nám na vopred dohodnuté DC (Senec, Madunice, Ružomberok alebo Prešov) a my ho za nich rozvezieme na všetky potrebné filiálky v rámci našich plánovaných trás,“
dodáva Péter Vörös.

HOPI – synonymum prepravy potravín

Environmentálna stratégia

Spoločnosť HOPI SK nielen modernizuje, ale vykročila aj cestou výrazných environmentálne šetrných riešení v skladovaní, logistike i autodoprave. „Hodnoty, ktorými sa riadime, sú pre nás rovnako dôležité ako samotné podnikanie. Ide nám o naše dobré meno, spokojnosť zákazníkov a zamestnancov, udržateľný rozvoj celej spoločnosti. Máme prepracovanú environmentálnu stratégiu, angažujeme sa v rade CSR aktivít (spoločenská zodpovednosť firmy) a riadime sa firemným etickým kódexom,“ zdôrazňuje Péter Vörös.

A dodáva: „Našou stratégiou je získať a udržať si obchodných partnerov kvalitou nami poskytovaných služieb, ktoré sú maximálne prispôsobené ich individuálnym potrebám a požiadavkám. Riadime sa normou ISO 9001 a taktiež smernicou HACCP vrátane analýzy nebezpečenstva a stanovenia kritických bodov pre všetky logistické procesy. HOPI SK má takisto certifikáty smerníc ISO 14001, ISO 50001, OHSAS 18001, IFS Logistics a Biokont. Snažíme sa o to, aby sme si so všetkými odberateľmi, dodávateľmi aj ostatnými obchodnými partnermi nastavili vždy obojstranne výhodné vzťahy, ktoré budú v súlade s našimi princípmi a cieľmi.“

Vlastný pokročilý systém kontroly a komunikácie E-driver

HOPI výrazne znižuje zaťažovanie životného prostredia. K dispozícii má certifikovaný systém environmentálneho manažmentu podľa normy pre skladovanie, kompletizáciu, operácie v cross-docku, nákup, predaj aj dopravu suchého, chladeného i mrazeného tovaru. K ochrane životného prostredia prispieva tiež využitie odpadového tepla z kompresorov chladiacich systémov na vykurovanie administratívnych budov a ohrev úžitkovej vody.

V spoločnosti inštalovali aj úsporné svetelné zdroje, využívajú technológie odrazových plôch a zavádzajú pohybové senzory, aby šetrili energiu. Na streche mrazeného skladu v Maduniciach od septembra 2021 vyrábajú vlastnú – zelenú elektrickú energiu, čím šetria životné prostredie a produkujú menej emisií CO2.

Sklady

HOPI patrí k najväčším poskytovateľom skladových služieb s pridanou hodnotou v strednej Európe. „Skladujeme vo všetkých teplotných režimoch (suchý, chladený a mrazený sklad od +25 °C do -18 °C) a len na Slovensku by ste v našich skladoch narátali vyše 60 400 paliet (Madunice 18 000 paliet, Senec sklad A 20 700 paliet, Senec sklad B 21 700 paliet). V Maduniciach denne vyexpedujeme v priemere 1 300 paliet. V sklade Senec A denne spracujeme 25 000 kartónov v režime cross-dock, viac ako 20 000 kartónov v režime CW a zo skladov pre našich zákazníkov vyexpedujeme v priemere 1 500 – 2 000 paliet denne,“ spresňuje Péter Vörös.

Cross-dockové centrum slúži ako sklad celopaliet pre internú dopravu v objeme cca 300 PAL denne. Vyťaženosť skladov je kapacitne na 90 – 92 %. „Dodržiavame FIFO, FEFO a LIFO. Naše sklady riadi warehouse management systém (nadstavba SAP) a fungujú v režime ,paperless‘. Pre všetky skladové operácie používame čítačky čiarových kódov. Na Slovensku skladujeme v piatich distribučných centrách: v Maduniciach, Senci, Prešove, Ružomberku a vo Zvolene,“ uzatvára Péter Vörös.

Ako pridané služby poskytuje spoločnosť aj etiketovanie a balenie tovaru. Približne sto pracovníkov sa v HOPI na Slovensku stará o to, aby výrobky obchodných partnerov dorazili k zákazníkom správne označené a zabalené. Balia, etiketujú tovar vo všetkých teplotných režimoch (od -18 °C do +25 °C), mixujú kartóny, plnia promočné stojany. Spracúvajú objednávky od desiatok kusov po miliónové objemy – všetky rovnako precízne v rámci niekoľkostupňového systému kontroly kvality.

Zdroj
transport.sk
Editor
VIB, Zdroj: Hopi

Prečítajte si aj

Back to top button