Cestná doprava

Hlavná stanica – Blumentál sa zapája do PAAS

Hlavná stanica – Blumentál sa zapája do PAAS. Bratislavský parkovací asistent (PAAS), kde platí mestská parkovacia politika, sa od stredy (25. 5.) rozšíri o zónu Hlavná stanica – Blumentál v Starom Meste.

Ide o rozsiahlu zónu, ktorú ohraničujú ulice Štefánikova, Jaskov rad, Legionárska, Karadžičova a Ulica 29. augusta. Po novom rezidenti zaparkujú len s parkovaciu kartou, nerezidenti v čase regulácie, teda od 8.00 h do polnoci len po zaplatení hodinového parkovného. Na utorňajšom brífingu o tom informovali predstavitelia mesta. „Dôležité je, že parkovať sa dá už len na vyznačených parkovacích miestach. Nedá sa teda odparkovať kdekoľvek, na chodníku, na priechode, na zeleni, v dvoch radoch a blokovať druhé auto,“ povedal splnomocnenec primátora pre parkovaciu politiku Peter Herceg.

K dispozícii bude vodičom okolo 3000 legálnych parkovacích miest vrátane tých na Americkom námestí a Floriánskom námestí, ktoré mesto získalo späť od súkromníkov, či v podzemnom parkovacom dome na Námestí Martina Benku. Rezidenti na nich zaparkujú len s parkovacou kartou, nerezidenti zaplatením hodinového parkovného. Pri tejto zóne v centre mesta pôjde o dve cenové pásma v závislosti od „atraktívnosti“ ulice. Cena za hodinové parkovanie tak bude 1,5 eura alebo dve eurá.

Hlavná stanica – Blumentál sa zapája do PAAS

Hlavné mesto ubezpečuje, že vodičov nebude v prvých dňoch automaticky pokutovať. Pri prvom priestupku, teda keď budú parkovať bez zaplatenia parkovného, prípadne, ak bude parkovné zaplatené, ale parkovať budú mimo vyznačených parkovacích miest, dostanú upozornenie žltými nálepkami. Až pri opakovanom porušení pravidiel môžu dostať pokutu 78 eur, prípadne 50 eur, ak ju zaplatia do dvoch týždňov.

Pravidlá parkovania v staromestskej zóne majú byť kontrolované dvakrát za deň. Parkované sa bude platiť cez mobilnú aplikáciu, prípadne u parkovacích asistentov. Časom by mali pribudnúť parkovacie automaty, ktorých dodávka pre aktuálnu situáciu bude meškať. Objaviť by sa mohli v júni i júli. „Nie je to apel len na rezidentov, ale aj na návštevníkov. Tí si musia zvyknúť na to, že za parkovanie treba platiť,“ odkázal primátor Bratislavy Matúš Vallo s tým, že zrekonštruovaná pre peších bude Krížna ulica, kde sa doteraz dalo parkovať na chodníku.

Prvými troma lokalitami s platným systémom PAAS od 10. januára boli Tehelné pole v Novom Meste, Dvory 4 v Petržalke a Krasňany v Rači. Od 23. marca je zaradená lokalita Starý Ružinov – východ, od 3. mája lokality Starý Ružinov – západ a zóna 500 bytov. Ďalšia ružinovská lokalita, a to Nivy, v časti Svätoplukova – Košická, by sa mala začleniť 15. júna. V júni je v pláne zapojenie časti Košická – Miletičova – Prievozská. A na prelome júna a júla Ružová dolina (obe v Ružinove).

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button